K Löfflerovi pripláva loď inšpirovaná Fellinim

| Pozvánky | 3. 6. 2019

Priaznivcov súčasného výtvarného umenia nepochybne osloví pripravovaná výstava v Múzeu Vojtecha Löfflera. Pod názvom Loď pláva, ktorý je inšpirovaný filmom Frederica Fellliniho z roku 1983, sa ukrýva tvorba dvojice mladých slovenských výtvarníkov. Vernisáž sa uskutoční 5. júna o 17:00.

 

Olympia.

Slavomír Durkaj a Vladimíra Weiss žijú a tvoria na východnom Slovensku. Obaja študovali na Fakulte umení TU v Košiciach. Venujú sa klasickému médiu maľby. „Ich maliarsky názor, založený na expresívnej realistickej forme, ironickej nadsázke, záujme o bizarné obrazové spojenia i sociálno-kritický tón, je do určitej miery príbuzný, obaja však reflektujú iné oblasti reality. Ak Vladimíra Weiss predkladá opulentný obraz súdobej civilizácie, zhýčkanej konzumným spôsobom života, Slavomíra Durkaja zaujímajú problémy ekológie a vojnových konfliktov, ktoré sú masmédiami často marginalizované alebo fakty zámerne prekrúcané,“ objasňuje kurátor výstavy Jozef Ridilla.

 

Estetika kontrastu

Podľa kurátora je zámer spojenia týchto dvoch umelcov premyslený. Sleduje sa ním estetika kontrastu, ktorý na prvý pohľad nie je zrejmý práve kvôli príbuznosti maliarskeho názoru oboch tvorcov. „Autori hľadajú zodpovedajúci výtvarný jazyk na vyjadrenie otázok, ktoré ich trápia. Našli ho v zdrojoch súčasnej vizuálnej kultúry i nekultúry, predovšetkým v estetike reklám a komerčnej ilustrácie,“ dodáva. Vladimíra Weiss predstaví aj aktuálne športové motívy ako, napríklad, kult tela či metafora súťaživosti. V Košiciach vystavuje svoju tvorbu komplexnejšie po prvýkrát.

Matrioška.

Výstava Loď pláva potrvá v Múzeu Vojtecha Löfflera do 23. júna.
    
Andrea Bercik

Foto: archív V. Weiss


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: K Löfflerovi pripláva loď inšpirovaná Fellinim

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems