Je to v…

| Editoriál | 28. 6. 2019

Takto odpovedali poprední vedci, plaviaci sa na Antarktídu, na otázku, ako je na tom globálne otepľovanie a svetová klíma. Osobne som sa s nimi nerozprávala, zato som mala asi jeden z najzaujímavejších rozhovorov s cestovateľom Martinom Navrátilom. Plavil sa na storočnej holandskej plachetnici popri Antarktíde, zažil niekoľkodňovú morskú chorobu a ocitol sa v polmiliónovej kolónie tučniakov. Ale o tom viac v téme čísla.

Keď som sa Martina opýtala, ako jeho spolucestovatelia – vedci vnímajú dôsledky otepľovania našej planéty, povedal, že sa mu „posťažovali“ na ľudskú ignoráciu. Vraj už nevedia, ako nám vysvetliť, že situácia je alarmujúca a ľadovce sa topia šialeným tempom. Pre lepšiu predstavivosť – pred dvomi rokmi sa od Antarktídy odtrhol ľadovec s rozlohou 22 000 km2, čo predstavuje asi polovicu Slovenska! Prečo? Lebo človek…!

Keď Martin opisoval svoje nadšenie z prítomnosti tučniakov na Antarktíde, uvedomila som si, že generácie po nás sa o ľadovom medveďovi, tučniakoch či mrožoch dozvedia len z internetu. A dôvodom vyhynutia nebude výbuch sopky alebo pád asteroidu. Lebo človek…!

Keď som po úmorných letných horúčavách pocítila na tvári závan vetra a kvapky dažďa, takmer som sa rozplakala od šťastia. A to nás vysoké teploty trápili len pár dní. Vtedy som si spomenula na Martinove slová a uvedomila si, že o niekoľko rokov to už nebude len pár dní, ale celé týždne alebo mesiace. Lebo človek…!

Nemôžeme zatvárať oči nad trápením prírody, ktorá sa neuveriteľne rýchlo zhoršuje vďaka ľudskému počínaniu. Všetci vieme, že začať treba od seba. Len akosi čakáme, kým najprv začne „ten druhý“. Len aby nebolo neskoro. Vlastne, už je. Prečo? Lebo človek…

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Je to v…

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems