Film o prijímaní inakosti. Lebo veď – každy dajaky

| Film | 28. 6. 2019

Príbeh dvojice, ktorá si plánuje spoločné šťastie, avšak okolnosti im akosi neprajú. Aj o tom je Loli paradička – nová slovenská východniarska komédia.

Jarmočný príbeh o láske gadža a Rómky je scenáristicko-režijný debut otco-synovskej dvojice Víťa a Richarda Staviarskych. „Témy Rómov a jarmokov sa v otcovej tvorbe objavujú už dlho. Napísal štyri knihy s rómskou tematikou a mnoho rokov sa živil ako jarmočný predavač. S bratmi sme mu chodili pomáhať odmalička,“ spomína producentka Marka Staviarska. Podľa jej slov Loli paradička začínala a nakoniec aj bola úspešne dokončená s malým rozpočtom. „Snímka sa pôvodne, podľa hlavnej hrdinky, volala Veronka. To však už bolo obsadené a právne ošetrené, preto sme premýšľali nad alternatívou. Nakoniec zvíťazil názov rómskej pesničky, ktorá je vo filme hudobným motívom – Loli paradička (v preklade červená paradajka). Spieva sa v nej: Červená paradajka na záhrade, kto mi ju odtrhne, toho budem…“

 

Prijať inakosť

Snímka o nenaplnenej láske a hľadaní šťastia je plná emócií a zaujímavých charakterov. Predavač medovníčkov Milan nemá nohu a zahľadí sa do peknej mladej Rómky. „Okolie ich vníma všelijako. Film je teda aj o prijímaní inakosti. Výstižne to pomenováva postava predavača balónov Jožka so slovami: Každy dajaky,“ hovorí Staviarska.

 

Hľadanie Veronky

Tvorcovia priznávajú, že výber hlavných postáv ich trošku potrápil. „Rómskych herečiek je málinko a žiadna sa typovo nehodila na Veronku. Preto sme hľadali medzi neherečkami. Rišo s otcom pochodili okolité obce a mestá, ako aj tanečné, hudobné i herecké školy, vyhlasovali castingy. Na jeden mala prísť aj Kamila Mitrášová, no neukázala sa. Jej mama, ktorá ju prihlásila, sa nám však ozvala. A dobre urobila. Keď sme sa s Kamilkou stretli, bolo to jasné. Rolu si osvojila. Michal Iľkanin (hrá predavača medovníčkov Milana) bol hercom Divadla Alexandra Duchnoviča a už sa objavil v jednom našom krátkometrážnom filme. Michalovi Soltészovi zo ŠDKE padla ako uliata postava Jožka, predavača balónov.“ Natáčanie Loli paradičky prebiehalo najmä na východnom Slovensku, konkrétne v Spišskej Novej Vsi, Sabinove, Bardejove, Záhradnom, Tulčíku a v Prešove. Niekoľko dní strávil filmový štáb aj v Budapešti.

 

Foto: zdroj Staviarsky

 

Nielen pre východniarov

Vo filme zaznie okrem slovenčiny aj východniarčina. Ako prezrádza Staviarska, išlo o zámer tvorcov, ktorí sa snažili o čo najväčšiu dôveryhodnosť prostredia. „Práve to považujeme za pridanú hodnotu snímky. Že aj keď je vo východniarskom nárečí, zároveň je pre všetkých Slovákov. Že v nej hrajú neokukaní herci. Že má postavy, ktoré si diváci obľúbia. Že aj napriek neľahkému osudu hrdinov je film pozitívny. A v neposlednom rade – že sa nám k nemu podarilo nahrať krásne melódie s Ľudovou hudbou Štefana Cínu.“

 

Foto: zdroj Staviarsky

 

Herečka z Indie

Na záver vtipná bodka. „Bolo zábavné, keď si o našej hlavnej hrdinke Veronke – Kamilke Mitrášovej ľudia mysleli, že je Indka. Raz sme si po nakrúcaní boli posedieť a ľudia sa jej prihovárali po anglicky. V Sabinove sa počas natáčania rozšírila klebeta, že nám vo filme hrá indická herečka. Pritom Kamilka pochádza z Bystrého,“ spomína s úsmevom Marka Staviarska.

 

Loli paradička sa po prvýkrát premietala 16. a 18. júna na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest v Košiciach. Do kín príde snímka 18. júla.

 

Eva Barnišinová

Foto: zdroj Staviarsky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Film o prijímaní inakosti. Lebo veď – každy dajaky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems