Ferrata Kyseľ: divoká príroda Slovenského raja s dávkou adrenalínu

| Cestovanie | 28. 6. 2019

Horúce počasie posledných dní nás láka schladiť sa v lese a prírode. Ideálnym miestom je Slovenský raj so svojimi divokými roklinami a vodopádmi. Na ferrate Kyseľ si vychutnáte nielen nádherné prostredie, ale aj adrenalín.

Keď vykročíte na náučný chodník Kyseľa, vstúpite do divočiny unikátneho prírodného prostredia. Po ničivom požiari v roku 1976 bola spodná časť tiesňavy uzavretá až 40 rokov. Do rokliny sa za ten čas zosunuli nánosy dreva a sutín z okolitých svahov, čím zmenili jej pôvodný tvar a vytvorili nové neopakovateľné scenérie. Pred požiarom bol Kyseľ najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji.  Aby človek mohol aj naďalej obdivovať nespútanú prírodu s minimálnymi zásahmi do pôvodného prostredia, roklina bola v roku 2016 sprístupnená formou ferraty. To znamená, že technické zabezpečenia umožňujú bezpečný a pohodlný prechod tiesňavou bez toho, aby turisti narušili prirodzené prírodné procesy. Trasa je vedená tak, aby sa vyhýbala miestam so vzácnou skalnou vegetáciou.

 

Foto: Andrej Pižem

Povinný ferratový set

Úsek Kyseľa od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom je zabezpečený formou fixných lán a železných stúpačiek. Preto je podmienkou návštevy (pre každého turistu) ferratový set. Pozostáva z prilby, sedacieho úväzu a tlmiča pádov. Cez exponované úseky sa pohybujete tak, že vždy si lano s jednou karabínou prepnete na ďalší úsek istiaceho lana, pričom druhá karabína ostáva zapnutá. Takýmto spôsobom ste stále chránení pred pádom. Ferratový set si môžete požičať za poplatok pri vstupe do rokliny a na rôznych stanovištiach v rámci Slovenského raja. Odporúčame zobrať si aj pevnú obuv a rukavice, aby ste si nezodrali ruky na oceľovom lane. 

 

Foto: Andrej Pižem

 

Prístup

Prechod roklinou je náročnejší, a preto sa odporúča deťom až od 6 rokov. Kvôli ochrane prírody je ferrata otvorená len od 15. júna do 31. októbra. Lístok si zakúpite pri vstupe do Slovenského raja alebo najnovšie aj formou SMS správy. Všetky informácie nájdete na oficiálnej stránke národného parku www.npslovenskyraj.sopsr.sk. Dĺžka rokliny je 1470 m a prechod trvá približne 2 hodiny (Kyseľ ústie – Mostík nad Obrovským vodopádom). Za ten čas prekonáte 510 stúpačiek, 420 metrov istiaceho lana so 180 oceľovými konzolami. Keďže nástup do rokliny je vo vnútri Slovenského raja, odporúčam trasu z Čingova, odkiaľ budete pokračovať na Lesnicu až k ústiu Kyseľa. Tu sa napojíte na ferratu. Pokračujte na Kláštorisko, do srdca národného parku, a cez Čertovu sihoť pod Tomášovský výhľad naspäť na Čingov. Túra je celodenná, poriadne sa na ňu pripravte. Ten zážitok však určite stojí za to.

 

Foto: Andrej Pižem

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ferrata Kyseľ: divoká príroda Slovenského raja s dávkou adrenalínu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems