Zdravý pohyb detí: Koľko hodín v týždni by sa mali hýbať?

| Deti | 17. 5. 2019

Pohyb je prirodzeným prejavom človeka a súvisí s jeho vývinom. Výrazný zlom u detí nastáva najmä v období obmedzenia spontánneho pohybu, respektíve „sadnutia“ do školských lavíc.

 

Foto: Ultimuv Košice

Čo spôsobuje dlhé sedenie v škole?

Automaticky dochádza k zhoršovaniu pohybových stereotypov, ktoré boli nadobudnuté prirodzeným vývinom. Dochádza k ochabovaniu a skracovaniu svalstva, k zmene dýchania. Deti sú viac-menej v statickej polohe, začínajú sa hrbiť a predsúvať hlavu dopredu, skracujú sa im posturálne svaly, majú neoptimálne držanie tela. Situácii nepridáva ani časté využívanie moderných technológií (mobily, tablety…). Predísť budúcim alebo zmierniť súčasné zdravotné problémy sa však dá vhodnou pohybovou aktivitou.

Foto: Ultimuv Košice

Ako často by sa mali deti hýbať?

Viaceré výskumy uvádzajú, že deti od 6 do 14 rokov by mali pohybové a športové aktivity vykonávať 22 – 27 hodín týždenne (pre optimálny vývin je to cca 3 až 4 hodiny denne). Stačí ich viesť k aktívnemu spôsobu života (chodiť v rámci bezpečnosti čo najviac pešo, na bicykli, ukázať im rôzne pohybové hry vonku). Čo sa týka organizovaných pohybových činností, je vhodné mať 2 – 3 rôzne „krúžky“. Ideálne je nechať dieťa vybrať si, čo ho baví a skombinovať to s aktivitou, ktorá je jeho telu prospešná.

Foto: Ultimuv Košice

S čím začať?

Od 6 – 10 rokov je potrebné obsiahnuť u dieťaťa čo najviac možných pohybových aktivít, aby nadobudlo čo najširší pohybový potenciál a ovládalo množstvo zručností (športové hry, gymnastika, atletika, plávanie…). Od 10 – 14 rokov je dobré zamerať sa na 1 – 2 skupiny činností, ktoré dieťa napĺňajú z fyzickej aj zo psychickej stránky. Na športový výkon sa sústreďte až po tomto období. Okrem zvýšenej fyzickej zdatnosti prispieva pravidelná pohybová aktivita aj k rozvoju osobnostných čŕt (spolupráca v kolektíve, vytrvalosť, zodpovednosť, tolerantnosť, cieľavedomosť, kreativita), čo dieťa môže zužitkovať aj v dospelosti.

Foto: Ultimuv Košice

 

Ultimuv Košice


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zdravý pohyb detí: Koľko hodín v týždni by sa mali hýbať?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems