Vizionárstvo Leonarda da Vinciho

| Stĺpček | 17. 5. 2019

Azda by sa v kontexte nedávnych udalostí a výročia patrilo písať o médiami vyhlásenom a národom odhlasovanom Najväčšom Slovákovi. Jeho zásluhy sú zjavné a kníh, ktoré rôznou formou približujú činorodý život generála Milana Rastislava Štefánika pribúda ako húb po daždi. Ubezpečujem vás, že neujdú našej pozornosti. Môžete sa tešiť na prehľad knižných titulov, prinášajúcich rôznorodé pohľady na aktivity tejto významnej osobnosti, pričom nevynecháme  knižné spracovania pre deti a mládež.

            Dnes vás ale pozvem do ešte hlbšej histórie, za hranice nášho územia. Navštívime majstra, vo svojej dobe génia, ktorého pokrokové myslenie a talent posúvalo hranice v oblasti vedy, techniky i umenia a ovplyvnilo množstvo jeho nasledovateľov, obdivovateľov, mysliteľov. Uplynulo 500 rokov od úmrtia Leonarda da Vinciho a aj keď sa jeho meno spája hlavne s umením, kniha, ktorá sa objavila na pultoch kníhkupectiev, predstavuje majstra a šesť jeho fantastických vynálezov.

            Publikácia Fantastické vynálezy ponúka prepracované, pohyblivé 3D modely rozdelené do oblastí podľa Leonardových výskumov. Súčasťou každej dvojstrany je jeden vynález, ktorý sa po otvorení knihy rozprestrie a môžeme ním ďalej manipulovať. Na dvojstrane nachádzame kópie majstrových technických nákresov s komentármi autora knihy. Genézu myšlienkových da Vinciho postupov dopĺňa výber jeho úvah a reflexií: „Získavanie nových poznatkov je vždy prospešné pre intelekt, lebo sme potom schopní zbaviť sa zbytočných vecí a zachovať tie užitočné. Nemôžeme milovať či nenávidieť niečo, o čom nevieme.“ Široký záber majstrových záujmov dokazuje aj táto predstavovaná publikácia, ktorá zrozumiteľným a hlavne atraktívnym spôsobom približuje Leonardov lietajúci stroj, vojnový stroj, návrh mechanického rytiera, mechanického leva, ideu mechanického lietajúceho zariadenia, inšpirovaného anatómiou vtáctva a napokon v danej dobe udivujúci samohyb – mechanický vozík s prepracovanou sústavou kolies.

 

            Nechajte sa očariť, nadchnúť a motivovať Leonardovými vizionárskymi strojmi, ale aj pokorou voči vzdelaniu a prírode, lebo ako sám tvrdí, „človek nikdy nebude schopný vynájsť niečo krajšie, jednoduchšie alebo bezprostrednejšie ako príroda,…“

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vizionárstvo Leonarda da Vinciho

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems