Tričko so Samkovým obrazom majú v skrini aj hollywoodski herci

| Umenie | 3. 5. 2019

Samko Sibert má 16 rokov a pochádza z Košíc. Komunikuje neverbálne, nevie čítať, ani písať a najradšej maľuje – rukami, prstami či rôznymi valčekmi. Má rád žiarivé farby a tričko s jeho obrazom majú v skrini aj hollywoodski herci Ben Affleck a Anna Kendrick. Šestnásťročný školák najviac miluje hudbu, Coca Colu, kamene a zemiaky. Má autizmus a svoj pohľad na realitu vyjadruje prostredníctvom unikátnych abstraktných malieb. Od 3. mája do 30. júna ich vystavuje v priestoroch City of Art.

Foto: Mishka Sibert

Maľby talentovaného autistu ukazujú svet farieb, radosti a lásky, ktorú do nich Samko vkladá. „Necháva sa unášať prúdom kreatívneho ducha, všetko robí úplne prirodzene. Umenie je jeho najautentickejšie vyjadrenie samého seba. Má problém s jemnou motorikou, takže nám nikdy ani vo sne nenapadlo, že by jedného dňa mohol tvoriť tak krásne a výnimočné obrazy. Používa rôzne techniky, rád maľuje priamo rukami a v poslednom období obľubuje žltú a tyrkysovú farbu,“ prezrádza Samkova sestra Mishka.

 

Abstraktná tvorba

Samko začal maľovať ako dvanásťročný v rámci art terapie. Čas tvorenia jedného obrazu je rôzny. Mishka hovorí, že to záleží najmä od jeho nálady. „Ako dieťa bol hyperaktívny a nervózny. Postupne sa jeho pozornosť a sústredenie začali zlepšovať, aj vďaka maľbe sa stával pokojnejším a nervozita sa premenila na radosť. Jeho tvorba je abstraktná, každý obraz odráža moment a emóciu, ktorú v konkrétnej chvíli pociťuje. Doteraz máme doma vyše šesťdesiat malieb.“

Foto: Mishka Sibert

Tričká v Hollywoode

Výstavu Farebný svet očami autistu tvorí desiatka Samkových malieb, tričko z kolekcie Beautiful Souls with Autism, ktorá bola vytvorená z jeho obrazov. S cieľom pozdvihnutia povedomia o autizme daroval redaktor Boris Pršo takéto dve tričká hollywoodskym hercom Benovi Affleckovi a Anne Kendrick pri rozhovore o filme The Accountant, kde Ben hral muža s autizmom. Na výstave nájdete aj malú ukážku produktov (môžete si ich zakúpiť na samkosibert.com). Niektoré maľby sú predajné.

 

Viac sa o Samkovi dozviete na samkosibert.com alebo instagram.com/samkosibert.

Výstava je sprístupnená v priestoroch City of Art na Františkánskej 3 každý utorok a štvrtok od 10:00 do 14:00. Vstup je voľný.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tričko so Samkovým obrazom majú v skrini aj hollywoodski herci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems