Transsibírska magistrála: aj nekonečné sedenie môže byť krásne

| Kultúra | 17. 5. 2019

Transsibírska magistrála patrí k najdlhším nepretržitým železničným tratiam na svete. Má dĺžku 9 288 km a vedie z Moskvy do Vladivostoku pri Tichom oceáne. Martin Navrátil ju absolvoval už osemkrát a o spomienky a zážitky sa podelí s divákmi v Kine Úsmev 11. júna.

 

„Sedem dní vo vlaku, keď vidíš len brezy, brezy a opäť brezy, môže byť vzrušujúcich,“ hovorí slovenský cestovateľ. Lákalo ho spoznanie celého Ruska, keďže veľa turistov „navštívi len Moskvu a Petrohrad a myslia si, že tak vyzerá matička Rus“. Jej celkový obraz totiž podľa Martinových slov dotvárajú mestá, dediny a najmä ich okolie. „Do toho nekonečné debaty o politike a kultúre s miestnymi.“

 

Ako keby KE – BA za 7 dní

„Oceľová stuha“ s trasou Moskva – Vladivostok je klasickou železničnou linkou. Martin zdôrazňuje, že nejde o výletnú loď. Vlak počas dňa minimálne trikrát zastaví podľa harmonogramu na pár minút v nejakom ruskom meste. „Ako keby ste cestovali na trase Bratislava – Košice, len s tým rozdielom, že to trvá sedem dní.“ Martin osobne absolvoval Transsibírsku magistrálu osemkrát. Na otázku, či sa nenudil, odpovedá: „Zobral som si ruských klasikov, čítal ruskú históriu a dotváral si názor. Ponorkou som zatiaľ netrpel. Napriek tomu, že sa tam nedohovoríte po anglicky, mnoho cestovateľov je z USA či Anglicka. Stále veľa Slovákov sa niečoho bojí a ja neviem čoho. Je to absolútne bezpečné a príbehy z 90. rokov o okrádaní sú bezpredmetné. Zážitky sú vždy iné a silné. Žiadne dni neboli nudné.“ Prečo? Prezradí v Kine Úsmev 11. júna o 20:00.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Transsibírska magistrála: aj nekonečné sedenie môže byť krásne

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems