SZUŠ Vlada Urbana oslavuje 25. narodeniny

| Školstvo a vzdelávanie | 3. 5. 2019

Galaprogram pri príležitosti 25. výročia vzniku Súkromnej základnej školy Vlada Urbana sa uskutoční 19. mája o 17:00 v Štátnom divadle.

 

„Vznik školy bol mimoriadne odvážnym krokom, reflexiou na absenciu vyučovania ľudového tanca a ľudovoumeleckej výroby na Slovensku. V prvých rokoch sme sa sústredili na vyučovanie tanca a paličkovania. Postupne sme pridali hru na hudobné nástroje a spev. Škola bola vzorom pre vznik ďalších so zameraním na ľudové umenie. S nárastom žiakov pribúdali aj odbory (výtvarný, literárno-dramatický). Výchova a vzdelávanie deti a mládeže je náročný a dlhodobý proces. O jeho úrovni v našej škole veľa napovie koncert k oslave 25. výročia vzniku. Predstavíme všetky naše odbory, ako aj úroveň, resp. vývoj umeleckých schopností rôznych vekových kategórií,“ pozýva Vladimír Urban.

Doplníme, že výtvarníci SZUŠ sa predstavia vlastnou výstavou vo foyeri ŠDKE (v júni sa presunie do Múzea Vojtecha Lӧfflera). Tanečníci a hudobníci predvedú talent na javisku. „Program bude plný kontrastov. Cieľom je ukázať pokrok, teda vystúpia žiaci 

od najmladších po najstarších (zbor Vesna, Folk music orchestra, kapela Mláďatá a FS Jazierko, Železiarik, Želiezko a Železiar),“ vymenováva Martina Doričová, project manažérka Domu  ľudového tanca. 

 

 

SZUŠ Vlada Urbana je prioritne zameraná na výuku ľudového tanca. Činnosť začala 1. septembra 1994 v bývalej knižnici Domu kultúry na Masarykovej ulici. V prvom šk. roku mala 125 žiakov, učiteľmi boli Antónia a Vlado Urbanoví. V r. 2005 sa škola presťahovala na sídlisko KVP do Domu ľudového tanca. Dnes sú jej žiakmi všetky vekové kategórie. Súbor pohybových hier Jazierko navštevujú 5 – 8-roční, členmi FS Železiarik sú deti od 9 do 12 rokov, mládež (13 – 16 rokov) pôsobí v súbore Želiezko. Pokračovať môžu v FS Železiar. Na škole sa vyučuje aj hudobný a výtvarný odbor.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: SZUŠ Vlada Urbana oslavuje 25. narodeniny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems