Superhrdinka

| Editoriál | 17. 5. 2019

Netopier, vojak, zelený obor, železný muž… Kinematografia, knihy i komixy nám núkajú mnoho superhrdinov. Aj keď nie som veľkým fanúšikom sci-fi a fantasy, nemohla som si nevšimnúť ošiaľ a reakcie na film o Avergeroch. Denne som čítala mnoho titulkov plných pochvál, hodnotení i predpovedí budúcnosti tejto snímky, ako aj hercov a samotných superhrdinov. Pri káve s kamarátkou – filmovou maniačkou padla filozofická otázka: ako by vyzeral náš superhrdina a akými schopnosťami by sa vyznačoval? Zhodli sme sa na týchto: 1.) Čítanie myšlienok iných, aby vedel, kto je jeho priateľ a kto nepriateľ. 2.) Perfektná ohybnosť, aby sa vedel uhnúť akejkoľvek strele či úderu. 3.) Neviditeľnosť, aby mohol všade nepozorovane vniknúť. Samozrejmosťou bol oblek z brutálne pevného materiálu, aby bol hrdina čo najmenej zraniteľný a nesmela chýbať maska na tvári, symbolizujúca istú tajomnosť.

 

O pár dní som si na tento rozhovor spomenula na workshope inkluzívneho tanca v Košiciach. Zdraví tancovali s hendikepovanými. Rukou si navzájom počúvali tlkot srdca, čím sa „prepojili“ a rozprávali sa o svojich zdravotných ťažkostiach. Bez sebaľútosti, plní odhodlania a vnútornej sily. Spoznala som úžasnú fínsku tanečníčku Nooru, ktorá aj napriek tomu, je na vozíčku a má ochorenie kostí, dokázala získať certifikát medzinárodného pedagóga inkluzívneho tanca a začlenila sa do fínskej tanečnej komunity, v ktorej každý týždeň vedie hodiny. Až som sa zahanbila pri uvedomení si, že mne práve takéto odhodlanie občas chýba.

 

Objavila som svoju novú superhrdinku. Nemá pancierový oblek, ale vozíček. Namiesto dokonalej ohybnosti má osteogenesis imperfecta – ochorenie, ktoré by sme mohli opísať ako nedokonalú tvorbu kostí. A aj keď je vysoká okolo 80 cm, rozhodne nie je neviditeľná.

 

Superhrdina je každý, kto dokáže zmeniť svoje okolie k lepšiemu. Kto neprestáva bojovať, kde a keď to iní vzdávajú. Koho nesebecké činy dokážu podnietiť k zamysleniu či povzbudiť.

Bohužiaľ, svetu chýbajú takí superhrdinovia.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Superhrdinka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems