Späť na stenu

| Vzdelávanie | 17. 5. 2019

Viete, čo je pinakotéka alebo glyptotéka? Ak nie, odporúčame sprievodcu Späť na stenu. Je určený pre deti od 7 rokov, avšak zaujme aj dospelých. Jeho autorkami sú Lucia Lendelová a Petra Filipiaková z VSG v Košiciach.

 

 

Dvadsaťstranová publikácia je rozdelená na dve časti. V prvej vysvetľuje často náročnú umeleckú terminológiu a cez kreatívne úlohy prezentuje zaujímavosti o histórii galérie, jej dielach i objavoch spojených s reštaurovaním. Druhá časť informuje o bezpečnosti. Nájdete v nej trebárs návod, ako sa správať počas požiaru v uzavretom priestore. „Deti si mnohé nástrahy a závažnosť istých okolností naplno neuvedomujú, preto je dôležité o tom s nimi komunikovať. Robíme to nenápadnou a hravou formou, napríklad, cez úlohu s bludiskom. V sprievodnom texte sa dozvedia, že ak horí, nemajú sa hrať na hrdinov či schovávať, ale bezpečne opustiť priestor najbližšími dverami (pri veľkom množstve dymu pokolenačky), aby sa nenadýchali splodín,“ prezradila spoluautorka Lucia Lendelová.

 

Foto: Východoslovenská galéria v Košiciach

Brožúra je dostupná na vrátniciach VSG na Hlavnej 27 a Alžbetinej 22. Je vhodným sprievodcom k aktuálnej výstave Zachránené – zreštaurované diela VSG, poškodené požiarom, avšak využijú ju aj pedagógovia v škole. „Tvorivé úlohy môžu ozvláštniť hodiny výtvarnej výchovy. Zadania ponúkajú priestor na diskusiu, či už o hodnote umeleckých diel a ich ochrany alebo vlastnej bezpečnosti,“ doplnila Lendelová.

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Späť na stenu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems