Rado Repický vystavuje u Löfflera nielen obrazy z Čeky Point-u

| Umenie | 3. 5. 2019

Máte blízko ku komiksom, detským kresbám, americkým cartoons či japonskému komiksu manga? Určite si užijete výstavu v Múzeu Vojtecha Löfflera s názvom Komiksový Rado Repický u Čekyho a iné príbehy. Potrvá do 5. júna a jej súčasťou bude street-art intervencia do muzeálneho priestoru.

 

Výstava ponúka umelcove práce z posledného obdobia aj unikátne obrazy z Čeky Point-ov, ktoré zo súkromnej zbierky zapožičal Marián Čekovský.

 

Umelec s detskou dušou

Rado Repický od detstva rád sledoval Kubalove rozprávky a zahraničné animované seriály. Dodnes si zachoval detskú dušu. „Mám rád infantilnú a insitnú maľbu, gýč a detskú kresbu. Deti sa vedia viac tešiť zo života, a to ma na nich a na ich výtvarnom prejave fascinuje,“ konštatuje výtvarník, ktorého umelecké stanovisko vzdialene korešponduje s dada, pop-artom či surrealizmom. „Obľubujem komiksy a pop-art, groteskné a fantazijné príbehy i motívy.“

Foto: archív R. Repického

„Výtvarný šport“

O košickom umelcovi sa hovorí, že na rozdiel od kolegov nemá potrebu konceptu a obhajovania svojej tvorby a je vraj „zámerne nesofistikovaný“. To chce silnú osobnosť a výrazné umelecké vyzretie. „Nikdy som veľmi nerozmýšľal nad konceptom. Skôr mi ide o rozprávanie príbehov alebo o zachytenie fantaskných motívov. Milujem zakomponovanie vtipných a bizarných postavičiek do kompozície obrazu či ilustrácie,“ priznáva Repický, pre ktorého je tvorba spríjemnením voľného času, vypnutím z reality a obohatením duše. Často maľuje naživo pred ľuďmi a niekedy sa dostaví aj tréma. „Záleží to od mojej psychickej pohody. Mám rád dobrodružstvo a adrenalín a maľba naživo je v podstate akýsi šport. Nikdy neviete, ako to dopadne.“

 

Čeky Point

Repický sa do povedomia verejnosti dostal aj vďaka spolupráci s Mariánom Čekovským. „Pracovať s Čekym je pre mňa veľká česť a zábava zároveň. S formátom Čeky Point som absolvoval 24 vystúpení po celom Slovensku a naučil som sa, že šoubiznis je tvrdá práca.“ Za úspech považuje každý projekt, výstavu či spokojného klienta. Z posledných projektov ho najviac nadchla reprezentácia Slovenska na Creative Expo v Taipei.

Foto: archív R. Repického

Text: Andrea Bercik


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rado Repický vystavuje u Löfflera nielen obrazy z Čeky Point-u

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems