Program 27. ročníka Art Film Festu bude tvoriť 17 sekcií

| K13 a VÝMENNÍKY, Program | 3. 5. 2019

Medzinárodný festival Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho aktuálny ročník (14. – 22. júna) ponúkne bohatý program, tvorený snímkami z celého sveta. Sedemnásť sekcií naplnia diela najrôznejších žánrov a výber toho najvýznamnejšieho zo súčasnej kinematografie. Samozrejmosťou bude bohatý sprievodný program – hudba, výtvarné umenie, autogramiády či inšpiratívne prednášky a diskusie.

 

V minulom ročníku premietol festival viac ako 200 filmov – celovečerných i krátkometrážnych, pripravil viacero diskusií, výstav či koncertov a privítal desiatky slovenských i zahraničných tvorcov a osobností filmového sveta. Navštívilo ho viac ako 20 000 účastníkov.

Súťažné sekcie

Dominantou 27. festivalového programu sú dve súťažné sekcie – jedna je zameraná na najnovšie hrané tituly, druhá je venovaná krátkometrážnym filmom. V oboch o víťazoch rozhodujú medzinárodné poroty, ktoré udeľujú najvyššie ocenenie – Modrého anjela. Sošku získava najlepší film, ale aj najlepší herec, herečka a režisér či režisérka. Okrem štatutárnych cien je súčasťou odovzdávania aj dvojica ocenení, udelených priamo divákmi Art Film Festu. Hlasovaním môžu vybrať najobľúbenejší celovečerný aj krátky film, pričom sa tým zaradia do súťaže o hodnotné ceny.

 

Filmy z celého sveta aj domáce novinky

Okrem dvoch súťaží bude tento rok tvoriť program pätnásť sekcií s ponukou komplexného prehľadu o súčasnej svetovej kinematografii. Sekcia Okolo sveta už svojím názvom napovedá, že sa vďaka nej diváci vydajú na výlet po planéte, sprostredkovaný aktuálnymi filmami známych i začínajúcich filmárskych talentov. Jedným z tých ostrieľanejších je režisér Brady Corbet, ktorý má na svojom konte síce len druhý celovečerný film, no dlhé roky ako herec spolupracoval s najznámejšími tvorcami. Do svojho filmu Vox Populi sa mu aj vďaka tomu podarilo obsadiť mimoriadne zvučné mená – Natalie Portman, Willem Dafoe a Jude Law. Sú protagonistami jeho spektakulárneho portrétu masovo zbožňovaných ikon 21. storočia v aktuálnom čase teroristických útokov. Európske zákutia prinesú na košické plátna to najlepšie zo súčasnej tvorby starého kontinentu. Do takéhoto výberu rozhodne patrí snímka Všetko je pravda (All Is True), režíroval ju a hlavnej úlohy sa zhostil hviezdny Kenneth Branagh. Na konte má viacero filmových prepisov diel Williama Shakespeara a vo svojom najnovšom počine sám stvárnil nesmrteľného anglického dramatika počas posledných dní života. Veľkú a zaslúženú pozornosť médií i divákov získal na 69. Berlinale čínsky film Dovidenia, syn môj (Di jiu tian chang/So Long, My Son) v réžii Xiaoshuaia Wanga. Renomovaný tvorca, ktorého filmy uvádzajú najprestížnejšie festivaly, vytvoril uhrančivý obraz rodinnej ságy, zachytávajúci ostatné tri desaťročia čínskej histórie. V dráme dominujú presvedčivé civilné výkony, čo ocenila aj porota v Berlíne udelením Strieborných medveďov pre najlepšiu herečku a herca. Snímka bude súčasťou sekcie Be2Can Starter, pripravovanej v spolupráci so spoločnosťou Film Europe. Priestor dostane aj domáca kinematografia – v sekcii Slovenská sezóna diváci doženú zameškané resty zhliadnutím najvýraznejších filmov ostatného roka, ale aj po prvýkrát uvidia novinky domácich tvorcov z oblasti hraného i dokumentárneho filmu, ktoré čaká na festivale premiéra.

Pocta výnimočným osobnostiam

Od roku 1995 je neoddeliteľnou súčasťou Art Film Festu udeľovanie ceny Hercova misia. Jej laureátmi sa každoročne stávajú osobnosti svetového i domáceho filmu za svoj mimoriadny prínos hereckému umeniu. Doteraz si cenu prevzalo 64 výnimočných hercov a herečiek, ku ktorým sa ďalšie dve známe mená pridajú tento rok. Cenou Zlatá kamera oceňuje festival slovenských i svetových filmových profesionálov najrôznejších povolaní za ich výrazný prínos v oblasti kinematografie. Od roku 2001, kedy sa cena udelila po prvýkrát, bolo ocenených 44 výrazných osobností.

 

Zabezpečte si vstup na festival už teraz!

27. ročník Art Film Festu sa uskutoční v druhej polovici júna, predpredaj vstupeniek sa však už začal. Filmoví nadšenci si môžu zabezpečiť vstup na celý program prostredníctvom tzv. cinepassu. Je voľnou permanentkou a okrem toho, že ušetrí peniaze a čas strávený kúpou jednorazových vstupeniek, má ešte niekoľko ďalších výhod. Zrejme najvýraznejšou z nich je možnosť rezervácie  miesta v kinosále. Každý držiteľ či držiteľka cinepassu môže mať na svojom konte naraz až 5 aktívnych rezervácií, ktoré si môže počas festivalu priebežne dopĺňať. O presných podmienkach, výhodách a druhoch zvýhodnených cinepassov (klasický, študentský, seniorský, atď…) sa viac dočítate na webstránke www.artfilmfest.sk. Tam budú postupne pribúdať ďalšie informácie o nabitom programe podujatia.

Peter Gašparík, Art Film Fest


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Program 27. ročníka Art Film Festu bude tvoriť 17 sekcií

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems