Od papiera k ľudskej koži

| Umenie | 3. 5. 2019

Oliver Mušinka stihol za štyri roky na ŠUV-ke viac než dosť – samostatnú výstavu v Kulturparku, zorganizovanie livepaintingovej akcie Čierne dni, vystupovanie v talkshow Mariána Čekovského, vlastnú streetwearovú značku oblečenia či limitovanú edíciu dizajnových topánok.

 

Foto: súkromný archív O. Mušinku

„Nikdy na nebavilo nič iné ako kreslenie,“ hovorí devätnásťročný Oliver. Najradšej maľuje čiernym tušom, fixami a ceruzou, ale aj tetovacou ihlou. „Páči sa mi, keď je niekto až tak spokojný s mojou kresbou, že si ju dá vytetovať. To je jeden z najväčších úspechov, že som sa z papiera posunul na ľudskú kožu.“ Talentovaný ŠUV-kár patrí k úspešným absolventom taterského kurzu.

 

Postavičky pre tokajský náučný park

Prvým veľkým Oliverovým projektom bolo vytvorenie grafických podkladov pre náučný park pre deti na Tokaji. „Bol som vtedy prvák a kreslil rôzne postavičky, vhodné do detských knižiek. Oslovila ma istá firma, aby som navrhol panáčikov, zvieratá, šípky… na cca 40 tabúľ do parku. Práca mi trvala asi pol roka. Naučil som sa veľa o fungovaní biznisu – od komunikácie s klientom, dodržiavanie termínov až po finálne odovzdanie produktu.“

 

Maľovanie s Čekovským

Už tretí rok vystupuje Oliver v talkshow Mariána Čekovského ČekyPoint. Jeho úlohou je maľovať obrazy priamo počas šou na rôzne témy (Československo, vôňa, výzva, pôst, obraz a zvuk…). Je „umelec pod tlakom“. „Pri každom diele sa musím rozhodnúť, či má ľudí pobaviť, alebo prinútiť k zamysleniu. Každopádne, stále má nejaký odkaz.“ Mladý výtvarník za najťažšie nepovažuje samotné kreslenie, ale čas. „Mám na to cca hodinu a pol, musím si ju veľmi dobre rozvrhnúť, sledovať rozhovor okolo, aby som vedel, koľko minút ešte mám.“ Oliver v talkshow používa najmä fixy na stenu, spreje a štetce.

 

Foto: súkromný archív O. Mušinku

„Čierni“ umelci

K nemenej úspešným projektom patrí livepaintingové podujatie Čierne dni, určené pre nadšencov umenia a čiernej farby. „Cieľom je ukázať, ako sa umelci vedia vyhrať s čiernou farbou a zároveň spojiť mladých ľudí so záujmom o grafiku, ilustrácie či dizajn. Prvý ročník sa uskutočnil minulý rok v Kulturparku, druhý chcem zorganizovať vo VUNU Gallery na konci mája alebo júna. Plánujem pozvať okolo desať umelcov, ktorí by čiernymi fixami rôznych hrúbok mali vytvoriť veľkoformátové dielo podľa požiadaviek, slov a rozhovorov prítomných divákov.“

 

Mušinka

Oliver už ako dieťa experimentoval s oblečením. „Vadilo mi, že keď sa niekto oblečie inak, ľudia na neho divne pozerajú. Tiež som chcel zažiť situáciu, pri ktorej idem po ulici, oproti prejde človek a má oblečené niečo, čo som vytvoril. Preto som pred dvomi rokmi založil vlastnú značku streetwearového oblečenia Mušinka s cieľom dostať moje umenie do ulíc. Človek je najlepšia živá reklama, preto som začal kresliť na odev a pretvárať ho. Najradšej pracujem s large a oversize vecami – väčšími tričkami, predĺženými rukávmi a podobne. Páči sa mi, keď je oblečenie voľnejšie, pohodlnejšie. Vyrábam len pár podobných kusov, nikdy nie sú dve rovnaké, keďže ide o handmade. Každý kúsok šijem, robím potlač, jednoducho musím doň ručne zasiahnuť. Rád vymýšľam nové veci, napríklad umiestnim zipsy na netradičné miesta. Využívam oblečenie zo sekáča, veľkoskladov či nakúpim v obchodoch – spojím ich a vytvorím jeden kúsok. Priznávam, že na rozdiel od malieb, kde dominuje čierna, pri odevoch ,ulietavám‘ na farbách – fialová, modrá, červená, zelená…, fŕkam, batikujem.“ Oliverove originálne kúsky si môžete zakúpiť na jeho Instagrame.

 

Foto: súkromný archív O. Mušinku

Vlastný dizajn topánok

Keď stúpime do vody či farby, topánky zanechajú na mieste našich krokov odtlačok. To inšpirovalo Olivera k zaujímavému nápadu. „Často vyrývam do gumy rôzne obrázky, tie následne pretláčam na oblečenie či papier. Uvedomil som si, prečo nespraviť podrážku na topánku s nejakým obrázkom, ktorý ostane na chodníku či na ceste? Stretol som sa s tímom ľudí z footshopu, môj návrh sa im zapáčil a začali sme spolupracovať. Dvadsiatka podrážok bude čoskoro na svete. Každá zachytáva rôznu ilustráciu zo života – prvý krok dieťaťa, krok na základnú či strednú školu, prvý krok lásky… Podrážky sú limitované, onedlho by mali byť aj v predaji. Taktiež je plánovaná ich výstava v Bratislave. Ďalšie veci sú ešte v štádiu riešenia.“

 

V roku 2017 prezentoval Oliver svoju tvorbu na výstave Čas. Obsahovala printy v taterskom duchu, ako aj rôzne kresby, reliéfy a prerobené oblečenie.

 

Oliver Mušinka (2000) študuje vo štvrtom ročníku na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odbor grafický a priestorový dizajn.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Od papiera k ľudskej koži

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems