Od kukly po nádherný hmyz

| Zaujímavosti | 17. 5. 2019

Špeciálne liahne, lietajúca show a niekoľko tisíc pestrofarebných živočíchov – to všetko ponúka dvanásty ročník výstavy Motýle exotických trópov.

Foto: Ing. Martin Suvák, PhD.

Motýle lietajú priamo pomedzi návštevníkov. V špeciálnych „liahňach“ môžete vidieť zrod približne sto druhov z takmer 3000 kukiel. Tie nakúpila košická botanická záhrada z viacerých zahraničných chovateľských fariem (pôvodnou domovinou daných druhov motýľov je tropická Amerika, Ázia, Afrika). Postupne budú dovážané vo viacerých termínoch, aby počas celého trvania výstavy mohli záujemcovia v priamom prenose pozorovať prerod z kukly na krásny hmyz. Organizátori upozorňujú, že liahnutie trvá rôznorodo v závislosti od druhu, ale aj od podmienok v skleníku. Teplota a vlhkosť vzduchu ovplyvňujú aj samotnú aktivitu už vyliahnutých motýľov – keď je chladno a vonku je vysoká oblačnosť, nechce sa im lietať.  

Foto: Ing. Martin Suvák, PhD.

Motýle s „hlavou hada“

Aj tento rok by mali v botanickej záhrade poletovať Attacus atlas. Patria k najväčším nočným motýľom na svete a pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a Malajzie. V centrálnej časti krídel (s rozpätím 25 – 30 cm) majú kresbu pripomínajúcu hlavu hada. Počas dospelosti neprijímajú potravu a nemajú vyvinutú tráviacu sústavu. Žijú len niekoľko dní z tukových zásob, ktoré nadobudli počas larválneho štádia. Samice sú výrazne väčšie a ťažšie ako samce a sú sexuálne pasívne. Vylučujú silné feromóny, lákajúce samcov aj niekoľko kilometrov po vetre. Tí ich zachytávajú chemoreceptormi na veľkých štetkovitých tykadlách.

Foto: Ing. Martin Suvák, PhD.

Výstava prebieha v tropickom skleníku Viktória v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach do 30. júna od 9:00 do 17:00. Zároveň je sprístupnená prezentácia preparovaných motýľov vo vestibule záhrady na Mánesovej 23.

 

Text: Andrea Fridmanová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Od kukly po nádherný hmyz

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems