Lesné „muzicírovanie“ s KONJA

| Umenie | 17. 5. 2019

V lesoparku na Furči zahrajú študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča aj profesionálni umelci. Ich koncerty doplnia workshopy, na ktorých si vyskúšate hru na handpan, didgeridoo, tibetské misy a ďalšie netradičné hudobné nástroje. Pozývame na Hudbu v lese.

 

Prvý ročník tohto projektu podnietilo viacero faktorov. „Predovšetkým výborná poloha konzervatória priamo pri lesoparku na sídlisku Dargovských hrdinov. Z okien školy máme výhľad na stromy a je nielen lákavé, ale aj prirodzené vyjsť z uzavretých priestorov tried von. Inšpirovala nás i skutočnosť, že koncertovanie v sálach, s delením na interpretov a publikum, je novodobá záležitosť. Koncert v dnešnom slova zmysle vzniká až v 18. storočí, v minulosti sa často hrávalo, spievalo a tancovalo vonku. Hudba v lese sa stotožňuje tiež s myšlienkami režiséra Andreja Tarkovského.  Hovoril o tom, že žijeme v zmrzačenom svete – otázka súčasnosti by teda mohla znieť: ako sa vrátiť k normalite? Je niekoľko riešení, dve možnosti ,návratu‘ sú príroda a umenie. Hudba v lese ponúka spojenie obidvoch týchto ciest,“ hovorí Mária Komucíková, organizátorka projektu a pedagogička  Konzervatória Jozefa Adamoviča.

 

Hra na hand pan

Na „lesných koncertoch“ vystúpia konzervatoristi z viacerých odborov – hra na husliach, gitare, flaute, akordeóne, violončele, cimbale… i profesionálni umelci. Súčasťou programu budú aj tri workshopy, na ktorých sa diváci zoznámia s rôznymi prístupmi k hudbe a vyskúšajú si hru na netradičné nástroje ako didgeridoo, hand pan a tibetské misy. Tému alikvotného a hrdelného spevu predstaví uznávaný interpret Rami Shaafi z Anglicka. „Chceme, aby návštevníci neboli len tichými nezúčastnenými pozorovateľmi, ale stali sa súčasťou mágie, ktorú nazývame umenie a tvorivosť,“ dodala Komucíková.

 

„Hudba v lese je jedinečným projektom v celoslovenskom kontexte – koncertovaním v netradičnom priestore, spojením človeka s prírodou. V Košiciach sa takéto podujatie bude realizovať po prvýkrát. Dúfam, že si nájde svojich divákov,“ pozýva 5. júna do Lesoparku Furča od 16:00 Róbert Galovics, riaditeľ Konzervatória Jozefa Adamoviča, Exnárova 8. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční 6. júna.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Lesné „muzicírovanie“ s KONJA

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems