Cesta svätej Alžbety

| Zaujímavosti | 17. 5. 2019

Máloktorý Košičan vie, že Dóm svätej Alžbety je východiskom viacerých pútnických trás. Jedna z najvýznamnejších vedie do Santiaga de Compostela a jej začiatok je po Hlavnej ulici označený kachličkami s tvarom mušlí. Menej známa cesta vedie do maďarského mesta Sárospatak.

Edmund Blair Leighton: Svätá Alžbeta rozdáva chlieb chudobným.

Je označovaná ako trasa svätej Alžbety a jej história nesiaha ďaleko do minulosti. Vznikla v roku 2011 ako snaha prepojiť dve mestá – Košice a Sárospatak. Cesta vedie cez Kokšov-Bakšu, Nižnú Myšľu, Füzér, Hollóházu, Telkibányu, Regéc, Komlósku, Erdőhorváti a Bodrogolaszi. Dóm svätej Alžbety, z ktorého cesta vychádza, bol pútnickým miestom už v 15. storočí. Spoločne s Košicami sa spomína v odpustkovej bule pápeža Bonifáca IX. z roku 1403.  Pútnici dostali rozhrešenie v takej miere, akoby navštívili Chrám svätého Marka v Benátkach. Odpustky, ktoré pútnici zaplatili na odpustenie hriechov, boli použité na dostavbu košického dómu. V tomto období sa tam nachádzala relikvia Kristovej Krvi, nanešťastie, o jej ďalšom osude sa nezachovali zmienky. Dnes dóm uchováva relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, sv. Ondreja apoštola, troch sv. košických mučeníkov, sv. Charbela pustovníka a blahoslavenej Anny Kolesárovej.

Informačná tabuľa Cesty sv. Alžbety v obci Erdőhorváti.
Foto: Zdenka Bencúrová

Kto bola svätá Alžbeta?

Narodila sa v roku 1207 v Sárospataku alebo Bratislave (názory sa rozchádzajú) ako dcéra uhorského kráľa Ondreja II. a Gertrudy Merantskej z Bavorska. Už ako jednoročná bola zasnúbená s durínskym grófom Ľudovítom IV. Do Wartburgu v Durínsku sa presťahovala ako štvorročná a o desať rokov sa vydala za Ľudovíta. Zo šťastného manželstva sa im narodili tri deti. V roku 1223 sa prvýkrát stretla s františkánskymi mníchmi a nadchla sa pre ideál chudoby sv. Františka z Assisi. Jej manžel ju v duchovnom živote podporoval, ale v roku 1227 podľahol moru, čo Alžbetu zlomilo. Jej rodine sa nepáčilo, že rozdávala rodinný majetok chudobným a chceli ju pripraviť o jej dedičstvo, pred čím ju zachránil jej spovedník. Časť majetku, ktorý sa im podarilo získať späť, využila Alžbeta na vybudovanie nemocnice v Marburgu, kde sa o chorých sama starala do konca života. Už štyri roky po smrti bola vyhlásená za svätú.

 

Atribúty svätice

Ako ju rozoznať od ostatných svätíc? Jej atribúty sú kôš s chlebmi, misa s rybami, džbán s vínom, kôš ruží, model kostola, kniha a koruna, ale aj kniežací alebo jednoduchý odev, v rukách rozdáva almužnu či umýva nohy chudobným. Je patrónkou nemocníc, zdravotných sestier, umierajúcich detí či bezdomovcov.

 

Zdenka Bencúrová, CEREHIS  


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Cesta svätej Alžbety

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems