Žáner s pridanou hodnotou

| Knihy | 24. 4. 2019

Dievčatiek, hlavných hrdiniek knižných príbehov, by sme v slovenskej i zahraničnej literatúre našli niekoľko. Stačí si spomenúť na elementárne známy príbeh Dievčatko so zápalkami. V nasledujúcich riadkoch vám chcem predstaviť ďalšie, priam éterické stvorenie, ktoré vzišlo spod pera debutantky Petry Baďovej. Dievčatko, ktoré kráča Domov si už na prvý pohľad podmaní romantické i zádumčivé duše. Očarilo aj porotcov Bibiany, Medzinárodného domu umenia pre deti, ktorí útlu publikáciu zaradili do súboru Najkrajších detských kníh roka 2018.

            Prednedávnom sme spomínali knihu To aby som Ťa mohla lepšie zožrať, ktorej obrazová zložka prevládala nad textovou. Rovnaký kompozičný princíp nájdeme aj v Dievčatku, ktoré kráča Domov. Je charakteristický pre žáner bilderbuch, v zahraničí symbolizujúci esteticky hodnotnú literatúru, z veľkej časti určenú predčitateľom. Ilustrátorom a autorom textu je tá istá osoba, a preto dominancia obrazu nad textom nie je samoúčelná, ale sofistikovane previazaná, tvoriaca jeden zmysluplný celok. Ilustrácie sú plné symbolov, ukrytých odkazov, tajomstiev a nečakaných prekvapení, ktoré môžu spôsobiť obrat v deji. Čítanie sa stáva literárnym i vizuálnym zážitkom, rozvíjajúcim detskú fantáziu.

            Kniha autorky Petry Baďovej ponúka čitateľom ešte viac možností. V texte a v ilustráciách sú zašifrované odkazy na fragmenty známych rozprávok, ktorých poznanie pomáha porozumeniu dobrodružnej cesty Dievčatka. Rozprávanie o putovaní hlavnej hrdinky sa takto môže predĺžiť o niekoľko odbočiek do sveta iných rozprávok. 

            Príbeh O dievčatku, ktoré kráča Domov ukrýva nádherné posolstvo a pointu. Záver čítania sa určite nezaobíde bez zvedavých otázok a pokračujúcich rozhovorov o diele. Dievčatko, zrodené medzi hviezdami, sa zrazu ocitne na Zemi. Nevie, kto je a odkiaľ pochádza, a tak sa vyberá hľadať domov, veriac, že nájde aj svoju identitu. Stretáva zvieratá i ľudí – tí jej poznanie sveta i samej seba obohacujú tak, aby našlo správnu cestu Domov. Keď som v úvode spomínala, že žáner bilderbuch je symbolom vysokej estetickej hodnoty, u autorky Petry Baďovej to platí dvojnásobne. Je autorkou vedeckej monografie Existenciálna estetika vecí. Jej zmysel pre krásno objíme hneď od prvého (ná)dychu  Dievčatka.
.

Text: Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Žáner s pridanou hodnotou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems