Stratenská jaskyňa s najväčším podzemným priestorom na Slovensku

| Cestovanie | 24. 4. 2019

To, že na východnom Slovensku máme mnoho unikátov, hádam nemusíme spomínať. Presvedčiť sa o tom môžete v každom čísle Zajtrajších novín. Historické pamiatky, prírodne krásy, turistické atrakcie… Tentoraz však nazrieme do útrob zeme, kde sa bežný smrteľník nedostane.

 

Slovenský raj, typický svojím exponovaným terénom, rebríkmi a divokými roklinami, nie je rajom len na povrchu, ale aj pod ním. V podzemnom kráľovstve ukrýva vyše 600 doteraz objavených jaskýň, z ktorých je verejnosti prístupná len Dobšinská ľadová jaskyňa. Tá je súčasťou Dobšinsko-stratenského jaskynného systému, tretieho najdlhšieho na Slovensku (vyše 25 km). Málokto však vie, že Stratenská jaskyňa bola kedysi s Dobšinskou ľadovou jaskyňou prepojená. A práve vďaka tomu, že sa predelili, vznikla v druhej jaskyni unikátna mikroklíma, ktorá umožnila vznik ľadového kráľovstva.

 

Podzemná krása

Aj druhá z jaskynných sestier ukrýva svoje poklady. Obyčajný smrteľník však do nej nemôže vkročiť. Ak chce vidieť podzemné krásy, musí byť jaskyniarom. Mne sa to však podarilo. Terén je nebezpečný, hneď v úvode sa nachádzajú plazivky a úseky, cez ktoré musíte liezť pomocou rebríkov a iných technických zabezpečení. 25 kilometrov chodieb v náročnom teréne a potme dá veru poriadne zabrať nielen kondičke, ale aj psychike. Kedysi tam jaskyniari počas svojich výprav dokonca nocovali a zakladali tábory, aby ráno mohli pokračovať v práci.

Foto: František Miháľ
Cesta: Kryštálová chodba.

Trojnásobný unikát

Stratenskú jaskyňu objavili v roku 1972 Jaromír Volek a Vladimír Košel. Čaro jej dodáva najmä kontrast medzi úzkymi prechodmi a mohutnými priestormi. Nachádza sa v nej najväčší podzemný priestor na Slovensku, Rozprávkový dóm, ktorý má objem vyše 79 000 m³ (približne ako futbalový štadión – a to pod zemou!). V prepojenej jaskyni Psie diery bolo dokonca objavené najbohatšie nálezisko kostí medveďa jaskynného na Slovensku, staré 15 490 až 17 530 rokov. Život v Stratenskej jaskyni však stále existuje – bolo tam zistených vyše 14 druhov netopierov a objavený nový druh roztoča – Foveacheles troglodyta, ktorý sa považuje za endemita Slovenského raja. A perlička na záver – ako v prvej jaskyni na svete tam boli objavené vzácne jaskynné perly tvaru pologule, nazývané hemisféroidy.

Foto: František Miháľ
Cesta: Meandrový dóm.

Stratená Stratenská jaskyňa

Hoci je Slovensko popretkávané sieťou jaskýň, len zopár z nich je sprístupnených. Rovnako je to aj v prípade Stratenskej jaskyne. Spravuje ju Speleologický klub Slovenský raj, ktorý každoročne pokračuje v prácach v jaskyni a neustále objavuje nové priestory. Ktovie, aké prekvapenia nám tento podzemný systém ešte pripraví.

Foto: František Miháľ
Cesta: Dóm zlomísk.

Text: Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Stratenská jaskyňa s najväčším podzemným priestorom na Slovensku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems