Oslava Veľkej noci na ukrajinský spôsob

| DIY, K13 a VÝMENNÍKY | 5. 4. 2019

V závere apríla sa uskutoční piaty ročník Dni Ukrajiny. Otvorí otázku slovensko-ukrajinskej spolupráce médií, ponúkne bohatý kultúrny program, výstavu, tvorivé dielne a pracovné workshopy, ale aj informácie o aktuálnej situácii na Ukrajine. Nebudú chýbať najlepšie recepty na boršč a pirohy.

 

Tohtoročný program bude kratší, ale bohatší o počet pozvaných hostí. „28./29. apríla slávia naši východní susedia Veľkú noc (alebo Pasku). Je to, podobne ako na Slovensku, významný cirkevný sviatok. Približne tristo účastníkov ho oslávi u nás. Z toho dôvodu sme 29. apríla pri Dolnej bráne naplánovali Deň Vyšívanky, zameraný na prezentáciu tradičného sviatočného národného odevu na Ukrajine,“ hovorí Eduard Buraš, splnomocnenec mesta Košice pre rozvoj cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou a riaditeľ Združenia FEMAN.

Hudobno-dramatický súbor Tarasa Ševčenka, Bratislava.
Autor: Marta Kakoni

Novinky

Aj keď sa slávnostné otvorenie Dni Ukrajiny uskutoční 25. apríla o 17:00 v Kulturparku, sprievodný program začne o osem dní skôr výstavou Vadika Zibrova s názvom Obrátená strana fotografie. „Tej sa umelec venuje už viac ako dvadsať rokov. V snímkach zobrazuje osobitý prístup a hĺbku ľudskej duše,“ vysvetľuje Buraš a vymenováva ďalšie programové lákadlá: „Kulinárium ponúkne typické ukrajinské jedlá, ale aj tie zo severovýchodu Slovenska. Vystúpia detské tanečné a mládežnícke súbory a umelci z miest Chmelnickij, Kyjev a ,najdlhšieho mesta v Európe‘ – Krivý Roh. Ukrajinský zbor Karpaty z Košíc si pripomenie významné osobnosti našich dejín a po prvýkrát sa predstaví hudobno-dramatický súbor Tarasa Ševčenka z Bratislavy.“ K novinkám patrí stretnutie vyše tridsiatich slovenských a ukrajinských novinárov k téme spolupráce v médiách, petangový turnaj na Veľkonočnú nedeľu medzi Košicami a Užhorodom či koncert dychového orchestra z Kyjeva pri fontáne v MČ Košice-Západ.

 

SUF

Súčasťou programu bude tradičné Slovensko-Ukrajinské Fórum (SUF) na tému bezpečnostných opatrení a systémov na vonkajšej hranici Schengenu, ekonomickej bezpečnosti, spolupráce univerzít a aktuálnej situácie na Ukrajine a Smart Cities ako nevyhnutnej možnosti rozvoja samospráv. Súčasťou SUF bude informačný deň pre ukrajinských študentov na Ekonomickej fakulte TUKE.

Garmonia, Krivý Roh.
Autor: Natalia Bokuleva

Prínos pre mladých „susedov“

„Košice sú v súčasnosti považované za pevný bod pre rozvoj kultúry, dobrovoľníctva, športu, vzdelávania, ekonomicko-hospodárskych vzťahov a rozvoja cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou,“ hodnotí Buraš. Dodáva, že vzhľadom na neexistenciu Slovenského inštitútu na Ukrajine (ako v jedinej zo susedných krajín) je dôležité iniciovať kultúrne výmeny, semináre, odborné konferencie, workshopy a verejné diskusie, venované aktuálnym otázkam diania na Ukrajine. „Zvlášť potrebné je tieto aktivity realizovať v súčasnosti – v období vážnej aktuálnej situácie a meniacej sa politiky.“ K prínosom podujatia radí Buraš účasť študentov, vysokoškolákov a zástupcov vzdelávacích inštitúcií, presídlených z vyše dvadsiatich univerzít z Krymu a Donbasu. „Z dôvodu vojnového konfliktu boli nútení odísť do iných ukrajinských miest a pokračovať v štúdiu. Viac ako sto mladých je priamo zapojených do realizácie nášho projektu a zbierajú nové poznatky i skúsenosti, ktoré môžu po návrate domov uplatňovať a realizovať.“

 

Dni Ukrajiny 2019 sa uskutočnia od 25. do 30. apríla. Bližšie informácie nájdete na www.dniukrajiny.sk  a www.k13.sk.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Oslava Veľkej noci na ukrajinský spôsob

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems