Nové náboženské hnutia a ich transformácia

| Mesto Košice | 5. 4. 2019

Rozpad socializmu pootvoril dvere novej religiozite, ktorá sa k nám dostala prostredníctvom rôznych duchovných kníh, ale aj náboženských hnutí. Práve im bude venovaná prednáška v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach. 

 

Hnutie Haré Krišna.
Foto: Marko Gróf Čierny

Aj napriek tomu, že socializmus u nás oslaboval náboženstvo formou mnohých reštrikčných opatrení, krajina nestratila silne náboženský rozmer. Tradičné náboženstvá sa museli určitým spôsobom vyrovnať s prichádzajúcim religióznym pluralizmom. Základnou otázkou väčšiny ľudí ostáva, či sú tieto nové náboženské hnutia prínosné pre spoločnosť. Rôzne „sekty a kulty“ sa dostávajú do mediálneho priestoru zväčša v negatívnych konotáciách. Známym príkladom je hromadná samovražda vyše deväťsto členov kultu Svätyne ľudu v Jonestowne v Guyane v roku 1978. Aby sme sa stretli s novou religiozitou, nemusíme chodiť ďaleko. V Čechách sa etablovali Vesmírni lidé. Veria v skupinu mimozemských bytostí, pomáhajúcich ľudstvu. Známe je aj hinduizmom inšpirované hnutie Haré Krišna, ktoré vzniklo v roku 1966 v USA. V košických uliciach môžeme jeho vyznávačov vídať v sprievodoch so spevom mahámantra a tancom, tzv. sankírtanom.

Dávid Václavík. Zdroj
Foto: Dávid Václavík

Porozumieť meniacej sa spoločnosti a novým náboženským fenoménom pomáha aj vedecký odbor religionistika. Jej významný predstaviteľ Doc. David Václavík z Masarykovej univerzity v Brne bude o nových náboženských hnutiach prednášať 17. apríla o 16:30 v ŠVK v rámci cyklu Náboženstvá pod lupou, ktoré organizuje Centrum pre religionistiku a historické štúdiá.

Zdenka Bencúrová, CEREHIS


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nové náboženské hnutia a ich transformácia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems