Len tak, o živote

| Literatúra | 5. 4. 2019

Knihu, o ktorej budem písať, som sprvu nekupovala pre seba. Prišlo mi ľúto kamarátky, ktorá sa prihlásila na stretnutie s autorkou, ale pre pracovné povinnosti sa ho nemohla zúčastniť. Povedala som si, že azda daná publikácia môže byť maličkou náplasťou na jej sklamanie. Ale ako to už u knihomilov býva, úmysel dopadol úplne inak. Darček ostal u mňa na poličke a jeho obsah ma zaujal natoľko, že som začala sledovať stránku aj sociálne siete, viažuce sa ku knižnému titulu. Pretože, ako to často v súčasnej online dobe býva, tam sa aj celá autorkina cesta začala.

            Na úvod musím poznamenať, že nie som nadšencom motivačnej literatúry. Síce niekoľko kúskov tohto typu vlastním, no stále sa nad nimi vznáša pochybujúce „ale“. S tou istou rezervovanosťou som pristúpila aj ku knihe Som idealista. Po prvé, nie som a po druhé, Rozhovory a citáty o vzťahoch, cieľoch a sebavedomí, ako avizuje podtitul, ma nelákali. Renomé danému typu literatúry však opravila hneď úvodná veta starého otca autorky: „Ivetka, nerozdávaj rozumy, buješ ich ešče potrebúvac!“ V podobne úsmevnom a pokornom duchu pokračujú prvé strany a dalo by sa povedať, že autorka Ivet Tomášková si získala moje sympatie. Pristúpila som na knižný dialóg Len tak, o živote.

            Útla kniha je rozdelená do troch tematických oblastí: Vzťahy, Ciele, Sebavedomie. Jednotlivé kapitoly tvoria otázky ľudí, priaznivcov autorkinho online projektu, ktorí ju kontaktovali a požiadali o odpoveď. Publikácia Som idealista je preto akýmsi súborom vybraných rozhovorov, odpovedí na najčastejšie otázky. Tomáškovej vyjadrenia sú svieže, bez imperatívu, empatické, dá sa s nimi súhlasiť aj polemizovať. Zároveň ku každej kapitole prislúcha zaujímavý citát. Za milé gesto pokladám záverečnú kapitolu, venovanú čitateľovi. Treba spomenúť, že opisovaná publikácia má knižných predchodcov s totožným titulom, ale rôznymi podtitulmi, dokonca aj s diárom. Som presvedčená, že každý si svoju tému, oblasť či formu spracovania poľahky vyberie.

            Mimochodom, po dopísaní tohto stĺpčeka odchádzam ku kamarátke s knihou Som idealista. Budeme (ju mať) obe.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Len tak, o živote

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems