Kto vyrobil moje šaty?

| Mesto Košice, Móda | 5. 4. 2019

Sociálne siete už piaty rok zaplavia fotografie s oblečením naruby a heslom Who made my clothes?, v preklade Kto vyrobil moje šaty? Slovensko je taktiež súčasťou tejto kampane za trvalo udržateľnú módu a po tretíkrát sú v nej aj Košice.

 

Program Fashion Revolution Week začne v Kine Úsmev 24. apríla o 19:00 filmom The True Cost. Po ňom sa uskutoční diskusia s košickými módnymi návrhárkami o ich prístupe k ekologickej zodpovednosti. „V módnej performancii uvidíte, čo dokázali vychádzajúce talenty vytvoriť upcykláciou odevov z druhej ruky. Na workshopoch s Janou Polak a Ľudkou Žoldákovou si môžete vylepšiť kúsok svojho oblečenia. V pop-up store predstavíme zavedené aj debutujúce značky. A môžete sa stretnúť osobne s dizajnérmi a dozvedieť sa všetko o vzniku kolekcie – od moodboardu, cez návrhy až po hotové modely. Budú tam aj kurátorsky vybrané veci zo second handov. Nedeľa bude patriť SWAP-u. Ide o zábavnú možnosť povymieňať si veci. Vstupenka je päť až sedem kúskov čistého a nepoškodeného odevu alebo doplnkov. Zvyšné veci posunieme po akcii ďalej do OZ Oáza,“ približuje Miloslava Hriadeľová, kurátorka módy a hlavná organizátorka kampane v Košiciach.

Workshopy #Haulternative, zamerané na refresh odevu.
Foto: Miloslava Hriadeľová

Obrovská nadprodukcia

Opýtali sme sa, ako môže každý z nás prispieť k trvalo udržateľnej móde? „Napríklad prestať s bezhlavým hromadením zbytočných kúskov v skrini. Nakupujme nadčasové a kvalitné veci. Čítajme pozorne visačky – zloženie napovie o kvalite výrobku a jeho ošetrovaní. Vymieňajme si veci, z ktorých sme vyrástli, formou swapov. Nebojme sa nakupovať z druhej ruky. A nepodliehajme otrockým trendom z časopisov. Zrýchlená móda ponúka 52 mikrotrendov ročne. Nemáme šancu držať krok s týmto megarýchlikom,“ vymenováva Miloslava. Hlavnú príčinu „spomaľovania“ trvalo udržateľnej módy vidí v obrovskej nadprodukcii. „Textilný priemysel je druhý ,najšpinavší‘ po ropnom. Začína sa to od bavlníkových plantáží (zaberajú plochy, kde by sa mohli pestovať iné plodiny), cez drancovanie lesov na výrobu celulózy až po výrobné procesy, spotrebujúce množstvo vody a produkujúce emisie a chemický odpad. Z toho vyplýva aj obrovská masa textilu, ktorý sa nikdy nepredá. Z 90 miliónov ton sa zrecykluje iba percento, zvyšok končí najčastejšie ako palivo v elektrárňach. Našťastie, už existujú mladé značky, ktoré novátorsky upcyklujú,“ odpovedá Miloslava.

Fashion Revolution Week sa uskutoční od 24. do 28. apríla v Kine Úsmev. Bližšie info nájdete na kinousmev.sk a na FB Fashion Revolution.

 

Textilná továreň v Bangladéši, ktorá dodávala výrobky viacerým módnym reťazcom, sa v roku 2013 zrútila. Zahynulo 1130 ľudí a dve tisícky sa zranili. Nešťastie upriamilo pozornosť na pracovné podmienky takýchto fabrík a obrovské znečistenie životného prostredia textilom. Taktiež stojí za vznikom Fashion Revolution – celosvetového hnutia za trvalo udržateľnú módu.

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kto vyrobil moje šaty?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems