Ich inakosť je ich výnimočnosť

| Tipy z redakcie | 17. 4. 2019

Manželia Štubňovci, rodičia autistického Michala, porozprávajú v Kine Úsmev o tom, ako porozumieť autistom. Ich pohľad na realitu predstaví jedinečný simulátor. 

 

„Autistické deti na prvý pohľad vyzerajú ako zdravé, avšak majú problémy v komunikácii, porozumení… Často si ich nepochopenie zamieňame za nevychovanosť. Nesprávajme sa, akoby mali infekčnú chorobu. Pochopme ich inakosť ako výnimočnosť. Mrzí ma, že zlyháva integrácia – aby autistické deti mali zdravý vzor a dokázali sa čo najlepšie prispôsobiť nášmu svetu a, naopak, aby sa ostatné deti naučili prirodzene s nimi žiť a aj v dospelosti spolu fungovali vo vzájomnom rešpekte. Na Slovensku, žiaľ, musí za zlepšenie podmienok bojovať rodič –štát neprepláca drahé terapie, je málo špecialistov na diagnostikovanie tejto poruchy a ešte menej inštitúcií, venujúcich sa autistom a ich rodinám. Pritom najnovšie čísla hovoria o náraste počtu novorodencov s poruchou autistického spektra. Podľa štatistík ju má každé 72. dieťa,“ upozorňuje organizátorka Katka Slosarčíková, mama päťročného autistu Tea a zakladateľka OZ Malý princ – malý autista.

 

 

Simulátor autizmu. Zdroj foto: sposa.sk

Simulátor autizmu

Prednáška o autizme sa uskutoční 3. mája v Kine Úsmev (12:00 – 15:00). Po nej sa účastníci presunú do City of Art na Františkánskej 3, kde si vyskúšajú simulátor autizmu (potrebná rezervácia na 0917 880 090 alebo malyprincmalyautista@gmail.com, najneskôr do 29. apríla). Prostredníctvom virtuálnej reality lepšie pochopia, ako autisti prežívajú rôzne situácie. S nápadom prišli manželia Štubňovci. „Simuluátor ponúka pohľad na svet očami stredne funkčného autistu. Prehnane si všíma detaily, vadia mu nepravidelnosti, snaží sa ich podvedome spravidelniť. Preto môže pôsobiť podráždene, duchom neprítomný, miestami cholerický až agresívny,“ opisuje Ivan Štubňa.

Súčasťou programu bude aj výstava obrazov autistu Samka Siberta. 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ich inakosť je ich výnimočnosť

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems