Handmade s dieťaťom: si Hejterka či Romantička?

| Deti, DIY | 24. 4. 2019

Domáce kreatívne tvorenie s potomkom, povedzme dvojročným, môže byť skvelý nápad, rovnako ako úplná pohroma. Záleží, kde sa na emočnej osi materstva nachádzate.

Foto: Lucia Radzová

Romantička: sa na „tvorilkovanie“ náramne teší od rána. Malého Picassa motivuje už pri raňajkách a sľubuje mu hviezdnu kariéru. Spoločné maľovanie, lepenie, vystrihovanie berie ako prenádherne strávený čas. Vníma pritom posilňovanie vzájomnej väzby (mláďa ničí mamine výtvory) a zdokonaľovanie komunikácie v krízových situáciách (zlepené prsty dokopy a hádky o výber hrúbky štetca). Matka Romantička je šťastná, že v daný moment sa maximálne venuje dieťatku, pozoruje ho pri plnom sústredení a konečný výrobok chce minimálne vystaviť na domácu nástenku, resp. nekriticky-euforicky ho posiela do detských súťaží.

 

Hejterka: akékoľvek ručné práce s vlastným potomkom z duše neznáša, lebo ONA VIE. Farba, špinavá voda a rozmočený papier budú pretekať cez igelitom obalený stôl. Nespolupracujúce dieťa ani chvíľu nepočká na jej pokyn, kazisvetuje o dušu a sústavne chce robiť niečo iné, ako určuje pracovný postup. Navyše si schválne a zásadne vyberá z farebnej palety čiernu a tú natiera na všetko, papierom začínajúc, stolom pokračujúc a vlastnými rukami i tvárou končiac. Matka hejterka preto buď s deckom zásadne netvorí, alebo si pred „hrou“ nasadí povolené  mäkké drogy aromaterapeutického charakteru.

 

Realistka: má v sebe láskavosť Romantičky a predvídavosť Hejterky. Pred spoločným tvorením si múdro dáva dychové cvičenie na upokojenie, ktoré prekladá matcha čajom na posilnenie ducha. Nikdy sa nezameriava na detský výsledok, ale na proces hry. A tak sleduje malého kreatívca a nie plastelínu (pokiaľ už nie je na telke). Realistka vie, že zabávať sa má dieťa, pretože frustrovaný fafrnok bude hotové ňeščesce, čo sa ponesie celým dlhým dňom. Čiže nemanipuluje, ale len jemne kočíruje karavánu detských rúk, farieb, štetcov, nožničiek, lepidiel a plastelín. Nevtieravo povzbudzuje a predvídavo z palety odstráni temné farby. Je to žena s veľkým M.

 

Kiež by sme všetky mali denne silu mamy Realistky…

 

PS: Na veľkonočné (alebo vianočné, valentínske, narodeninové…) ozdoby budete potrebovať samoschnúcu/samotvrdnúcu hmotu z papiernictva, vykrajovačky, špajlu, akrylové farby, štetce, stužky, veľký igelit a neobmedzené množstvo lásky, trpezlivosti a odvahy.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Handmade s dieťaťom: si Hejterka či Romantička?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems