Doba ľadová v múzeu

| Pozvánky | 17. 4. 2019

Pozývame na cestu do 2,5-miliónovej histórie, kedy sa po našej Zemi preháňali jaskynné levy, mamuty, srstnaté nosorožce i praveké jelene. Do čias doby ľadovej.

 

Rekonštrukcia šabľozubého tigra.

Vo svojom najnovšom projekte predstavuje Východoslovenské múzeum v Košiciach približne dvesto exponátov. Väčšinu z nich tvoria pôvodné kostrové pozostatky živočíchov, napríklad, šabľozubého tigra či mláďat mamuta, pižmoňa a jaskynnej hyeny, ale nájdeme medzi nimi aj fosílie a rekonštrukcie zvierat doby ľadovej v životnej veľkosti. „Výstava Doba ľadová reaguje na aktuálnu tému globálnych klimatických zmien. Cieľom je objasniť ich mýty a predostrieť poznatky z obdobia spred asi 2,5 milióna rokov, keď na Zemi došlo k veľkým zmenám klímy, výrazné ochladenie zapríčinilo rozšírenie ľadovcov na severnej pologuli, a tým aj začiatok veľkej ľadovej doby,“ vysvetľuje Eva Sitášová, vedúca prírodovedného odboru VSM.

 

5 častí

Výstavný projekt je členený do piatich celkov. Prvý hľadá odpoveď na otázku, či aj my žijeme v ľadovej dobe. Druhý predstavuje stopy takéhoto posledného obdobia a jeho účinky na životné prostredie. V tretej časti môžete pomocou počítačového modelu sledovať rozsiahle zmeny životného prostredia v dobe ľadu, snehu a mrazu. Vo štvrtej sa zoznámite so stratégiou adaptovania sa rastlín a živočíchov na podmienky prostredia. Posledná hodnotí život na Zemi za posledných 150 000 rokov.

Exponáty kostier pravekých cicavcov.

Viacjazyčná výstava potrvá od 24. apríla do 29. septembra v priestoroch Historickej účelovej budovy na Námestí Maratónu mieru 2. Projekt vznikol v spolupráci s Maďarským prírodovedným múzeom v Budapešti.

 

Redakcia

Foto: archív Maďarského prírodovedného múzea v Budapešti

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Doba ľadová v múzeu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems