Železničné informačné tabuľky ako reakcia na súčasné politické dianie

| Umenie | 12. 3. 2019

Kunsthalle predstavuje súčasné mediálne umenie. Patrí k nemu drevená stolička so senzorom i pragotóny zo železničných staníc, ktoré reagujú na aktuálnu politickú scénu.

 

Výstavu No Power No Art tvoria interaktívne objekty a inštalácie, video, concept art či game art. Pochádzajú z dielní a ateliérov prevažne mladej generácie multimediálnych umelcov. Ide najmä o absolventov a študentov viacerých slovenských a zahraničných vysokých umeleckých škôl.

Nestačí. Foto: Dominika Kolačkovská

Hlučné diela

Pri príchode do Kunsthalle výstavu určite neprehliadnete – stačí ísť za hlukom. „Pozeráte si inštaláciu a súčasne máte zvuk z inej. Akoby ste prišli do nejakého laboratória. Tá energia patrí k dnešnému umeniu,“ povedal Michal Murin, jeden z dvojice kurátorov, ktorý je zároveň autorom názvu No Power No Art. „Vo voľnom preklade po východniarsky by názov mohol byť – Bes šťavy nemaš nič, ani umenie. Maliar Rudolf Fila na začiatku 90. rokov na adresu mediálneho umenia povedal: aké umenie – keď vypneme elektriku, umenie nebude. Túto myšlienku som parafrázoval.“

 

Stolička i železničné pragotóny

Na mieste bývalého bazéna sa nedalo prehliadnuť dielo Košičanky Dominiky Kolačkovskej s názvom Nestačí. Tvorí ho niekoľko desiatok pragotrónov zo železničných staníc (ceduliek s mestami, časom meškania i číslom nástupíšť), ktoré sa neustále otáčajú a menia. „Prostredníctvom nich znázorňujem, že ľuďom nestačí, čo sa doteraz udialo na politickej scéne. Prepojenie pragotrónov káblami symbolizuje prepojenie miest, v ktorých sa uskutočnili pochody,“ vysvetlila mladá umelkyňa na vernisáži 27. februára. Zaujala nás aj na prvý pohľad obyčajná stolička. Ale keď sa na ňu posadíte a pohojdáte na zadných nohách, začne pískať. Má v sebe senzor, ktorý sníma vzdialenosť – teda čím bližšie k zemi sa nakláňate pri hojdaní, tým je to pre vás nebezpečnejšie a pípanie je silnejšie. Jej autorom je Martin Bízik.

Foto: autorka

Výstava potrvá do 14. apríla. Bližšie info nájdete na www.k13.sk.

 

Autormi výstavného projektu No Power No Art sú umelci a pedagógovia Michal Murin a Richard Kitta. Výstava je súčasťou série podujatí pod názvom Creative Playgrounds, ktoré od roku 2017 podporujú titul Košice – UNESCO Creative City of Media Arts.

 

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Železničné informačné tabuľky ako reakcia na súčasné politické dianie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems