Uhrínove stolčeky sa bez lopty rozpadnú

| Umenie | 12. 3. 2019

Renomovaný košický dizajnér Tibor Uhrín vystavuje svoju niekoľkoročnú tvorbu v ÚĽUV-e. Svietniky, misy, dózy a nábytkové solitéry dopĺňa séria dlabaných a frézovaných predmetov. Pozývame na výstavu Zárezy a erózie.

Stolček Ballfix, 2013.
Foto: Tibor Uhrín, www.uhrindesign.com

Nosným procesom v práci Tibora Uhrína je rezanie. „Najmä pokiaľ ide o realizáciu frézovaných drevených mís pomocou autorského stroja. Jeho práca mi trochu pripomína erozívnu činnosť vody v prírode, ktorá vytvára pre mňa fascinujúce tvary, najmä do kameňa alebo iného podkladu. Postupné zárezy dlabacieho kotúča kreujú dopredu naplánované plochy s výraznou štruktúrou. Niekedy sú však mierne odlišné, ako som si predstavoval, ale to nie je prekážkou,“ konštatuje autor. V ÚĽUV-e vystavuje najnovšie práce, ale aj staršie niekoľkoročné diela. „Nové veci nerobím prioritne pre výstavu. Stále pracujem na projektoch, keď jeden dokončím, začínam rozmýšľať nad ďalším. Ide o kontinuálny proces a dúfam, že mi chuť a istá vášeň vydržia čo najdlhšie.“ Na výstave prevažujú diela z dreva. „Pracujem s ním najradšej. Pokiaľ mi poskytne nové výzvy, nemám dôvod v mojom dizajne voliť iný nosný materiál.“

Závrty, 2018.
Foto: Tibor Uhrín, www.uhrindesign.com

Stolčeky s loptou

Z vystavených exponátov sa nám najviac zapáčil stolček Ballfix s basketbalkou. „Bez lopty má úplné štandardný tvar. Bolo by možné jeho nohy aj zalepiť a mal by tú istú funkciu. Lenže keď loptu sfúknete, stolček sa rozpadne. Dá sa ľahšie zabaliť, priniesť domov, poskladať. Nesie určitú informáciu a táto reč produktu môže osloviť, napríklad, nejakého športovca,“ vysvetlil umelec.

Misy Pirogy, 2016.
Foto: Tibor Uhrín, www.uhrindesign.com

Výstava Zárezy a erózie potrvá v košickom ÚĽUV-e do 25. apríla.

 

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Uhrínove stolčeky sa bez lopty rozpadnú

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems