Sprievodkyňa študentským životom

| Vzdelávanie | 22. 3. 2019

Tímea Krauszová sa usiluje svojich rovesníkov inšpirovať k tomu, aby z vysokej školy či univerzity „vytiahli“ viac ako len diplom. Na svojom blogu radí, že jednou z ciest je dobrovoľníctvo. Sama pôsobí v najväčšej študentskej organizácii v Európe a jej košickej pobočke dokonca „prezidentuje“.

 

Timka Krauszová. Foto: archív Tímey Krauszovej

Popri štúdiu na UPJŠ v Košiciach pôsobila Timka tri roky ako lektorka anglického jazyka. Aktuálne pracuje ako copywriter a content manager. Občas prekladá a skúsenosti zbiera aj v tlmočení, ktorému sa chce neskôr venovať.

 

Nielen „papier“

„Som pevne presvedčená o dvoch ,veciach‘, pokiaľ ide o vysokoškolské vzdelávanie. Prvá, že zo školy sa dá vyťažiť oveľa viac ako len diplom. Venujem sa tomu aj na mojom blogu timkablog.sk – nazvala by som ho sprievodcom študentským životom. Píšem o produktivite, motivácii, o tom, ako sa dá učiť lepšie a ,bezbolestne‘. Zdieľam svoje zážitky z Erasmu, z dobrovoľníctva, hovorím o svojom systéme time manažmentu. Jeden z najvzácnejších článkov je ten, kde podrobne hovorím o tom, ako som prekonala smrť mamy v prvom ročníku výšky. Najradšej píšem praktické rady. Motivačných ,kecov‘ je na svete dosť,“ vysvetľuje Timka a pokračuje druhou ,vecou‘, „podľa mňa by malo byť dobrovoľníctvo (podobne ako zahraničná mobilita) prirodzenou súčasťou štúdia.“

 

Dobrovoľne aktívna

V najväčšej študentskej organizácii v Európe – Erasmus Student Network (ESN) pôsobí Timka tri roky ako dobrovoľníčka. „Spoluorganizujem podujatia pre prichádzajúcich medzinárodných študentov. Niektoré sú aj pre verejnosť – najväčšiemu úspechu sa teší Language Tandem. Je to istá forma jazykovej kaviarne. V príjemnom a neškolskom prostredí si môžete precvičiť cudzie jazyky s rodenými hovoriacimi pri pohári piva alebo šálke kávy. Okrem toho sa veľa dozviete aj o krajinách, z ktorých k nám študenti prichádzajú. Pomohlo mi to zlepšiť si tzv. mäkké zručnosti (komunikácia, time a event management, vedenie tímu). Naučila som sa vystupovať pred ľuďmi a argumentovať. Som presvedčená, že každý študent by mal byť súčasťou dobrovoľníckej organizácie alebo študentského spolku. Formuje ho, učí vážiť si čas, stanoviť si priority a tiež to, že peniaze nie sú najvzácnejšia forma odmeny za prácu.“ Timka taktiež koordinovala projekt SocialErasmus s cieľom začleniť prichádzajúcich ,Erasmákov‘ do miestnej komunity a vytvoriť príležitosti pre dobročinné aktivity v rôznych oblastiach (zvieratá, vzdelávanie či zdravie).

 

Košická prezidentka

Od septembra 2018 je dvadsaťtriročná študentka prezidentkou ESN Košice. K jej povinnostiam patrí o. i. aj prezentácia organizácie (sekcia ESN pôsobí na TUKE, UPJŠ a UVLF) a usmerňovanie členov lokálnej rady aj koordinátorov.

 

Španielsky detský tábor

V minulom roku bola Timka ako jediná Slovenka dobrovoľnou animátorkou na Campamento Erasmus in Schools. „Je to tábor pre deti (8 – 14 rokov), ktorý každoročne organizuje ESN Spain. Cieľom je ponúknuť deťom možnosť spoznať viaceré kultúry a trénovať svoju angličtinu. Vyzeralo to ako bežný detský tábor – hry, výletíky, veľa smiechu… Rozdiel bol v tom, že deti nehovorili dokonale po anglicky a my po španielsky. Aj napriek tomu bol záver tábora vynikajúci – keď sme sa ich opýtali, ako by reagovali, keby im do triedy prišiel zahraničný žiak, odpovedali pohotovo a jednohlasne – chceli by sme sa skamarátiť, pomôcť mu so španielčinou, zahrať sa či pozvať ho na domáce jedlo. Pre mňa ako osobu, ktorá bola šikanovaná práve v tomto veku, to bolo neuveriteľné zadosťučinenie pre dobrovoľnícku prácu. Myslím si, že predsudky a strach z neznámeho sa najľahšie búrajú v mladom veku. Preto som rada, že si rodičia začínajú uvedomovať, že ich deti musia rozumieť aj iným kultúram a pravdepodobne budú tiež chcieť cestovať.“

Foto: archív Tímey Krauszovej

Timka hovorí od detstva po maďarsky, slovensky a česky. Plynulo rozpráva po anglicky, dorozumie sa po španielsky a tento rok sa začala učiť po poľsky. Vďačí za to štúdiu, cestovaniu i Erasmu. „Umožňuje zažiť univerzitu, ktorú si často nemôžeme finančne dovoliť, resp. sa tam ťažko dostať (napríklad Oxford). Podľa mňa pobyt v zahraničí, najmä ak ho využijeme na maximum a strávime veľa času s miestnymi, rozširuje obzory. Menej sa hneváme, viac odpúšťame a prijímame ľudí takých, akí sú. Začneme vnímať rozdiely medzi kultúrami – nie ako niečo dobré, alebo zlé. Ale ako niečo, čo existuje a je istým spôsobom fascinujúce.“ Timka bola na Erasme zatiaľ dvakrát v Španielsku.

 

Tímea Krauszová (1994) študuje v druhom ročníku magisterského stupňa, odbor anglický jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku (preklad a tlmočenie), na Katedre anglistiky a amerikanistiky na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

 

Zopár účinných tipov pre bezbolestné štúdium podľa Timky:

1. Dostatočný spánok – spať pred polnocou a vstať po siedmej.

2.Láska ide cez žalúdok, a štúdium tiež (nezabudnúť na dostatočný príjem tekutín).

3.Pracovný priestor – odložte zbytočné knihy, poriadne si zasvieťte, upracte po sebe.

4.Flashcards – kartičky (užitočné na učenie slovíčok, definícií, dátumov, mien…).

5.Recituj ako básničku – čítajte si učivo nahlas; po vetách a odsekoch sa postupne učíte naspamäť. Cieľ je pamätať si základné informácie a to, ako na seba nadväzujú.

6.POMODORO: nastavte si časovač – 25 min. pracujte na zadaní, 5 min. si dajte prestávku. Opakujte dvakrát. Potom si doprajte 15 min. pauzy.

7.Prokrastinačný zápisník – majte pri sebe papier, na ktorý si napíšete, čo vás rozptyľuje (zvuk, niečo, čo treba urobiť…). Po skončení s učením sa k tomu môžete vrátiť.

8.Stres a tréma – dôležitá je dôsledná príprava.

9.Motivácia je kľúčom k úspechu.

10.Myšlienkové mapy – napíšte názov témy/učiva na stred papiera a okolo súvisiace info.

 

Ďalšie tipy nájdete na timkablog.sk.

 

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sprievodkyňa študentským životom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems