Pôvod názvu Miklušova väznica

| Zaujímavosti | 22. 3. 2019

Miklušova väznica, medzi Košičanmi často skrátene prezývaná Mikluška, je známa snáď každému obyvateľovi mesta. Preto by sme radi priblížili nové zistenia o pôvode jej názvu.

Zdroj foto: Archív mesta Košice

Tento dvojitý dom s gotickým priečelím je situovaný v centre historického jadra Košíc.  Pôvodné dva meštianske domy boli začiatkom 17. storočia spojené a prispôsobené pre účely mestskej väznice s mučiarňou. V rokoch 1872 – 1911 slúžili ako väznica mestskej polície – vo funkcii posledného správcu sa spomína Štefan Pásztor. Objekty následne dostalo do správy Východoslovenské múzeum, dôkladná rekonštrukcia prebiehala v rokoch 1940 – 1942 a múzeum tu inštalovalo prvé exponáty. V tom čase sa ustálilo pomenovanie Miklós börtön – Miklušova väznica. Vychádzalo z legendy o katovi Miklósovi, ktorý mal pôsobiť v Košiciach v 18. storočí a vyznačovať sa krutým zaobchádzaním s väzňami.

 

Nie kat, ale správca

Problematike histórie súdnictva v Košiciach sa už niekoľko rokov venuje Richard Papáč, pracovník Východoslovenského múzea v Košiciach. Pri dôkladnej analýze dobových prameňov – archívnych materiálov, literatúry a tlače prišiel na pozoruhodné zistenia. Jednak dokázal vyvrátiť to, že v meste niekedy pôsobil kat Miklós, a tiež objasniť, aký pôvod má pomenovanie Miklušova väznica. Pochádza od osoby Franza (Ferencza) Miklóssyho, ktorý bol v druhej polovici 19. storočia správcom mestskej väznice a vo svojej funkcii pôsobil niekoľko desaťročí (1861 – 1889). Stal sa natoľko neoddeliteľnou súčasťou väznice, že Košičania zvykli vravieť: „zločinec pôjde do Miklósa (k Miklósovi)“. Na to poukazuje aj článok, ktorý vyšiel v novinách Felsőmagyarország pri príležitosti úmrtia Miklóssyho v roku 1902.

 

Neskôr aj ulica pri väznici dostala pomenovanie Pri Miklušovej väznici a Mikluška sa stala neodmysliteľným symbolom Košíc, lákajúcim slovenských i zahraničných turistov. Dnes vďaka zanietenej práci historika vieme, že kat Miklós je iba jednou z mestských legiend.  Skutočné pomenovanie má po dlhoročnom mestskom správcovi väznice – Miklóssym, ktorý sa tak výrazne zapísal do dejín mesta.

 

Peter Anna, HistoricKE


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pôvod názvu Miklušova väznica

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems