Počula si, že…

| Editoriál | 8. 3. 2019

Drvivá väčšina mojich rozhovorov s kamarátkami, sestrami, spolužiačkami a inými „-kami“ začína nasledovne: „Ahoj, dlho som ťa nevidela. Počula si, že…“ A už to ide. Prúdy slov a viet, nad ktorými muži porazenecky kývajú hlavou. A nech si kývajú! Sme predsa ženy. Výrečné. Chceme všetko vedieť. To, čo nevieme. To, čo si myslíme, že vieme. A aj to, čo vieme, ale nevieme naisto, či vieme, a tak to radšej chceme vedieť úplne na 100 %. Veď viete.

Rozhodla som sa pre pokus, aby som si overila, či skutočne ženy a muži komunikujú až tak odlišne. Cez víkend som spomenula bratovi, že sa známa bude vydávať. Náš rozhovor trval asi minútu a pozostával z dvoch otázok z jeho strany – Koho si berie a kedy bude svadba?

Podobnú informáciu som podala aj sestre. Spoločná konverzácia trvala asi štyri hodiny a zahŕňala témy: prečo sa ide vydávať, aké šaty a výzdobu bude mať, koľko hostí pozýva, kde sa uskutoční hostina a svadobná cesta + detaily o družičkách a ich róbach. Plynulo sme prešli k aktuálnym módnym trendom a hádali sa, ktorá farba je in (stále hovorím, že čierna klasika nikdy nesklame), porovnali sme minulotýždňové nákupy, pochválili sa, ktorá z nás vystihla akcie. Nato sme začali polemizovať o psychologickom vplyve výpredajov na správanie spotrebiteľa, následne každá z nás vytiahla zaujímavú správu, ktorú zachytila v televízii – sestra rozprávala o prezidentských voľbách, ja o Oscaroch. Pokračovali sme rozoberaním večerného filmu, začali sa rozplývať nad najkrajšími hercami planéty. Potom sme prešli na globálne otepľovanie a usúdili, že tohtoročná zima nebola najstudenšia, akú si pamätáme a zaspomínali sme si na nádherné „základkovské“ časy, keď sme sa cestou domov zo školy kĺzali na dedinskom potoku…

Zhrnuté a podčiarknuté – Na otázku „o čom ste sa mohli tak dlho rozprávať?“ odpovedám vždy: „A o čom sa dá hovoriť krátko, ak chceš vedieť čo najviac?“

Hoci ženské jazyky vedia napáchať veľa škody, vedia vybojovať aj veľa dobra – právo na vzdelanie, rovnoprávnosť, volebné právo… Preto buďme pyšné, že sme ženy. Lebo svet je aj vďaka nám rozdielnejší a trošku ukecanejší.

Eva Barnišinová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Počula si, že…

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems