Osudové stretnutie vládkyň: keď politická výhra znamená morálnu prehru

| Kultúra | 22. 3. 2019

Dve ženy, dve kráľovné, jeden príbeh o politike, láske, viere, zložitosti rozhodnutia  a jeho dôsledkoch. Slávny príbeh z dejín tzv. zlatého veku Anglicka inšpiroval Friedricha Schillera k tragédii Mária Stuartová. Jej premiéru uvedie Štátne divadlo v Košiciach 12. apríla v Historickej budove.

Veľký klasik a nemecký romantický dramatik Friedrich Schiller sa po takmer päťdesiatich rokoch vráti do Košíc s hrou Mária Stuartová.  

Dráma o túžbe po moci, slobode i láske, v ktorej dochádza k stretu dvoch „silných“ protikladných osobností s rozdielnym osudom. Vášnivú vládkyňu pripraví o hlavu (doslova) strategická panovníčka. Hra sleduje politický a osobnostný súboj dvoch žien, zdanlivo končiaci podpísaním rozsudku smrti. Ide o politické víťazstvo, alebo morálnu prehru? „U Schillera sa stretávame so ženou vášnivou, ale aj s kajúcnicou, zmierenou so smrťou. Alžbeta I. ako panenská kráľovná je pyšná, chladná súperka o moc, ale i v láske. V momente, keď podpíše Márii Stuartovej rozsudok smrti, vyhráva politicky, ale morálne prehráva. Neprichádza žiadna úľava, pokoj a ani spokojnosť,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová.

Postavy vládkyň stvárnia Alena Ďuránová ako Alžbeta a Tatiana Poláková ako Mária Stuartová. V ďalších rolách diváci uvidia Andreja Palka (Róbert Dudely, gróf z Leicesteru), Juraja Zetyáka (Georges Talbot, gróf zo Shrewsbury), Stanislava Pitoňáka (William Cecil, barón z Burleigh), Petra Čižmára (Rytier Amias Paulet, strážca Márie), Petra Cibulu (Gróf Aubespine, francúzsky vyslanec) a hosťujúcich Jakuba Kuku (William Davison) a Martina Stolára (Mortimer, jeho synovec).

Premiéra hry Mária Stuartová sa uskutoční 12. apríla o 19:00 v Historickej budove ŠDKE. Prvé reprízy sú naplánované na 13., 15. a 16. apríla.

Alena Ďuránová ako Alžbeta a režisér Diego de Brea na skúške novej inscenácie hry F. Schillera Mária Stuartová v Štátnom divadle Košice. Foto: Svjatoslav Dohovič

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Osudové stretnutie vládkyň: keď politická výhra znamená morálnu prehru

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems