Kláštorisko: Srdce Slovenského raja

| Cestovanie | 22. 3. 2019

Uprostred prírody Národného parku Slovenský raj nájdeme miesto, ktoré je pre tento región dôležité nielen z historického hľadiska, ale zároveň sa stalo jeho „symbolom“. Nezáleží na tom, akou trasou sa vyberiete – všetky cesty vedú do srdca parku na Kláštorisko.

 

Skala útočiska

Náhorná plošina Kláštorisko (750 m n. m.) sa nachádza v centrálnej časti Slovenského raja. Široký výhľad na celú Spišskú kotlinu a strategickú polohu tohto miesta si všimli a využili aj pôvodní obyvatelia Spiša, ktorí ho opevnili z dvoch strán. V 12. a 13. storočí postavili na mieste starého hradiska nové – s hradbami a strážnou vežou. Počas ničivých tatárskych útokov slúžila rozľahlá pevnosť ako útočište a podľa toho dostala aj latinský názov Lapus Refugii, čiže Skala útočiska.

Foto: autorka

Kartuziánsky kláštor

Spišskí Sasi ju v roku 1299 darovali kartuziánom, aby si za hradbami postavili kláštor. Ten mal pripomínať záchranu oblasti pred Tatármi. Kartuziánski mnísi žili striedmym životom a zriekli sa rozprávania. Život v samote kláštornej cely im umožňoval najlepší tréning duchovnej formácie a životnej filozofie – návratu do raja. Preto pomenovali toto miesto rajom (rovnako ako mnohé iné v Európe), z čoho pravdepodobne vzniklo aj pomenovanie Slovenský raj. Najväčší rozmach zažil kláštor koncom 14. storočia. Potom nasledoval oheň a ničenie – najprv v podobe husitov, neskôr to boli bratrícke vojská. V 16. storočí kláštor stratil svoju funkciu a padol do rúk lúpežného rytiera Mateja Baša z Muránskeho hradu, ktorý ho vyplienil a prispôsobil vojenským potrebám.

Foto: autorka

Súčasnosť

Po najvyššie uloženom kláštornom objekte na Slovensku dnes ostali len ruiny. Od roku 1986 sa ho skupina nadšencov a archeológov pod vedením doc. Michala Slivku snaží obnoviť a vdýchnuť život jeho múrom. Kláštor je prístupný celoročne, takže sa môžete na chvíľu preniesť do histórie a užiť si atmosféru tohto miesta. Oproti sa nachádza symbolický cintorín. Tvorí akúsi exteriérovú galériu drevených sôch spišských autorov. Pripomína obete Slovenského raja, ale aj významné osobnosti, ktoré sa pričinili o rozvoj národného parku.

Foto: autorka

Prístup

Na Kláštorisko sa dostanete doslova z každého kúta Slovenského raja. Či už sa vyberiete cez exponovaný terén roklín s vodopádmi, alebo na jednoduchú prechádzku s deťmi, pravdepodobne sa zastavíte aj na tejto významnej križovatke turistických trás. Medzi kratšie patrí priamy výstup z Hrabušíc (Podlesok) či z Letanovského mlyna. Ak si však chcete užiť aj divokú prírodu národného parku, odporúčam vybrať si jednu z roklín s nástupom na Podlesku alebo Hrabušickej píle a cestou si vychutnať aj trochu histórie na Kláštorisku.

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kláštorisko: Srdce Slovenského raja

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems