„Klasická hudba je stále živá a môže nás každý deň potešiť, ba priam pozitívne zmeniť.“

| Hudba | 12. 3. 2019

Medzi „fanúšikmi“ opery nezvykneme nájsť veľa mladých ľudí. Aj preto sa Štátna filharmónia Košice rozhodla pre sériu koncertov Opera letí. Je pokračovaním celoslovenského vzdelávacieho projektu Príbeh hudby. Operné zákulisie a tajomstvá odhalí dirigent, zbormajster a pedagóg Gabriel Rovňák ml.  

 

 „Klasická hudba je stále živá a môže nás každý deň potešiť, ba priam pozitívne zmeniť. Aby to však fungovalo naplno, musíme vedieť, ako ju počúvať a spoznať jej zákonitosti. To všetko sa snažíme deťom tlmočiť príťažlivou formou. Zistia, ako môžu prostredníctvom hudby vyjadriť emócie a ktoré prostriedky na to opera používa. Spoznajú konštrukciu operného diela a už sa nebudú čudovať, že sa v operách striedajú spievané časti s menej melodickými, napríklad s recitatívmi. Spoznajú najslávnejších operných umelcov (Monteverdi, Händel, Mozart, Donizetti, Verdi, Puccini, Janáček, Suchoň i Bernstein), nazrú do zákulisia operného domu a spoznajú niekoľko napínavých príbehov, ktoré očarili hudobných skladateľov a stali sa nesmrteľnými. Deti tiež naučíme, ako sa majú v opere správať a ako sa na ňu pripraviť tak, aby si predstavenie čo najviac vychutnali. Môžu sa tešiť aj na pútavé hudobné ukážky – netrvajú dlhšie ako tri minúty. Myslím si, že hrať deťom desať minút v pomalom tempe ich viac odradí ako naláka ku klasickej hudbe. Ak sa im niektorá skladba zapáči, môžu si ju celú vypočuť na facebookových stránkach Príbehu hudby. Mojím cieľom nie je naučiť ich, kedy presne žil Mozart. Chcem, aby spoznali jeho hudbu a túžili si ju opäť vypočuť. Ak smiem byť trochu poetický, poviem, že misiou koncertu je pootvoriť deťom tajné dvere, cez ktoré uvidia, aká je hudba krásna. Keď orchester dohrá, dvere sa zatvoria. Úspechom bude, ak sa aspoň niektorí mladí diváci pokúsia neskôr cez ne opätovne prejsť,“ vysvetľuje Gabriel Rovňák ml.

Gabriel Rovňák ml. Foto: Jaro Ľaš

Aby opera opäť „letela“

„O opere panuje medzi mladými ľuďmi množstvo mýtov. Tie najrozšírenejšie tvrdia, že je nezaujímavá, neatraktívna i neaktuálna. Som si istý, že po ich odstránení a vysvetlení žiaci zistia, že ide o skvelý hudobný žáner, ktorý stojí za to objavovať a stať sa jeho fanúšikom. Dnešná doba nepraje kontaktom mladých ľudí s klasickou hudbou – rodičia často majú viac zamestnaní a na návštevu večerných kultúrnych podujatí už nie je ani času, ani pomyslenia. Komerčná kultúra tiež vytiahla svoje najtvrdšie zbrane… Spolu so Štátnou filharmóniou Košice chceme mladým ukázať, ako môže byť ich život vďaka hudbe omnoho krajší a naplnenejší. Že opera sú pútavé a často napínavé zhudobnené príbehy. Pri ich sledovaní často zabudnú na čas,“ pozýva Rovňák.

 

Koncerty Opera letí sa uskutočnia 27. a 28. marca v Dome umenia so začiatkom o 8:30, 10:00 a 11:30. Sú určené najmä žiakom druhého stupňa základných škôl. „Som si však istý, že aj mladší žiaci alebo študenti stredných škôl si prídu na svoje,“ dodáva Rovňák.

Účinkujú: Štátna filharmónia Košice, Gabriel Rovňák ml. (dirigent, scenár, sprievodné slovo),Miriam Garajová (soprán), Martin Gyimesi (tenor), sólisti opery SND.

 

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Klasická hudba je stále živá a môže nás každý deň potešiť, ba priam pozitívne zmeniť.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems