Inšpirátori

| Editoriál | 22. 3. 2019

Zbožňujem čítanie. Už ako malé dieťa, pre ktoré boli písmená len hromadou rozmanitých čiarok a oblúčikov, som sa rada prechádzala po kníhkupectvách a vdychovala ich papierovú vôňu. Keď mi už slová začali dávať zmysel, musela som svojej vášni obetovať aspoň niekoľko minút denne. Nezáležalo mi na tom, či ma na druhý deň čaká písomka z matematiky alebo skúška zo žurnalistiky. Stranu za stranou som chcela odhaľovať ďalšie a ďalšie tajomstvá; byť účastníkom tých najúžasnejších dobrodružstiev – hoci len v predstavách.

Priznávam, že najmä v detstve som sa neraz zžila s hlavnou hrdinkou. Chcela som pobozkať žabu, aby sa zmenila na princa, na Vianoce som si priala opičku, akú mala Pippi Dlhá Pančucha, alebo som prosila maminu kaderníčku, aby mi nafarbila vlasy nazeleno – tak, ako sa to omylom podarilo Anne Shirleyovej. Spomínam si, že ma raz mama našla srdcervúco plakať – vyskúšala som si všetky jej lodičky a bála som sa, že si po mňa nikdy nepríde princ, lebo mám malé nohy.

Mnohé hrdinky a hrdinovia ma inšpirujú doteraz – Pippi ma naučila byť stále sama sebou. A že nie je nič zlé na tom, ak občas budeme blázniví.

Malý princ mi ukázal, aby som sa na svet okolo dívala srdcom.
Antigona sa  zasa stala mojím vzorom odvahy a toho, aby som nikdy neporušila vlastné zásady.

Sherlock Holmes poukázal na to, že aj na maličkých detailoch záleží.
Slečna Marplová ma zas poučila, že seniori rozhodne nepatria do starého železa, ale ich životné skúsenosti a dôvtip neraz „vytrú zrak“ aj mladším.

Anna a Diana boli úžasným príkladom toho, že trapasy a šialenosti, na ktoré vás ukecá len najlepšia priateľka, sa stanú najkrajšími spomienkami a vždy sa dajú zvládnuť so šmrncom. A že si teda nikdy nemáme farbiť vlasy samy, ak s tým nemáme skúsenosti.

Nezabudnite, že netreba hľadať vzory a motivátorov len v knižných postavách. Niekedy sa stačí poobzerať okolo seba. Prehodiť kus reči so susedkou, kolegyňou či neznámou vo vlaku. Môžete objaviť poklad, aký ste doteraz nachádzali len na stránkach kníh.

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Inšpirátori

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems