Architektonický skvost: Vyhliadková veža v tvare vínneho suda

| Cestovanie | 8. 3. 2019

Na Tokaj sa oplatí ísť nielen za dobrým vínom

V našich ďalších novinových potulkách zavítame na juh východného Slovenska, do svetoznámej vinohradníckej oblasti Tokaj. Prekvapivo, nenavštívime vínne pivnice, ale nevšednú rozhľadňu so zaujímavým výhľadom aj tvarom.

 

Najväčší sud na Tokaji

Uprostred viníc na juhozápadnom úpätí Zemplínskych vrchov nájdeme srdce Tokajskej vinohradníckej oblasti. Medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov vyrástla v roku 2015 zaujímavá, 13 metrov vysoká netradičná vyhliadka. Už z diaľky zaujme svojou nevšednou architektúrou, za ktorú získala aj ocenenie stavba roka. Má totiž tvar vínneho suda.

Foto: Miroslava Slejzáková

 

Tokaj ako na dlani

Po nenáročnom výstupe vyhliadkovým schodiskom sa ocitnete na vrchu najvyššieho suda, aký ste kedy videli. Hore nájdete ďalekohľad a informačné tabuľky s popisom panorámy. Uvidíte napríklad Šimonov vrch a zistíte, ktorým smerom sú Košice, Praha či Varšava. Nezabudnite si však obliecť teplú bundu, keďže na vyhliadke zvykne fúkať vietor. Počas sezóny je veža vo večerných hodinách celá nasvietená, čo jej dodáva nádhernú atmosféru.

 

Foto: Miroslava Slejzáková

Prístup

Najjednoduchšia trasa, ktorou som sa vybrala aj ja, vedie z blízkej obce Malá Tŕňa. Po vstúpení z autobusu už na prvý pohľad upúta informačná tabuľa, ktorá vás nasmeruje správnou cestou. 15 minút pešou chôdzou po rovinke a onedlho ste pri rozhľadni. Určite sa potešia aj vaše ratolesti, keďže pred vyhliadkovou vežou sú preliezky a šmýkačka. Keď sa oteplí, výlet po Tokaji ocenia aj cyklisti. Ak sa totiž vydáte na červeno značenú Dlhozemplínsku cyklomagistrálu, určite uvítate prestávku s výhľadom na slovenskú aj maďarskú časť tejto vinohradníckej oblasti. K veži sa dá prísť aj s autom. Ak ho však necháte zaparkované doma v garáži, jednoznačne by ste mali vyskúšať ochutnávku miestnych vín.

Foto: Miroslava Slejzáková

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Architektonický skvost: Vyhliadková veža v tvare vínneho suda

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems