Výmenníky otvárajú kurz posunkového jazyka pre deti a rodičov

| Pozvánky | 25. 2. 2019

Posunky sú materinským jazykom nepočujúcich. Zvlášť pre deti s poruchou sluchu sú nenahraditeľnou pomocou na prvú komunikáciu s rodičom. Výmenník Važecká sa rozhodol pomôcť. Každú stredu od 27. februára bude deti do 3 rokov a ich rodičov učiť, ako „hovoriť rúčkami”.

 

Dieťa je schopné už od šiesteho mesiaca vnímať a spájať si posunok s istou vecou. Práve pomocou neho sa rýchlo učí vyjadriť svoje základné potreby. Spájaním posunkových znakov s konkrétnou vecou alebo dejom si vytvára slovnú zásobu – aj keď ešte nerozpráva. Tým si  buduje základ pre následný vývoj reči. „Hovoriť rúčkami“ sa dokážu naučiť aj počujúce deti. „U takýchto batoliat je prirodzené, že začnú používať gestá, ktoré sú veľmi blízke posunkom,“ hovorí Lucia Poštrková, spoluorganizátorka z neziskovej organizácie Aj ty môžeš rozumieť.

Kurzy vedie lektor Ervin Mittelmann, natívny spíker posunkového jazyka. Nepočujúcich učí znakovú reč (zároveň im aj tlmočí) už pätnásť rokov.

 

Výučba je určená pre deti do 3 rokov a ich rodičov. Od 27. februára sa koná každú stredu od 10:30 do 11:30 vo Výmenníku Važecká.

 

Neziskovú organizáciu Aj ty môžeš rozumieť založili Lukáš a Lucka Poštrkoví. Spoločne sa zameriavajú na skvalitnenie života nepočujúcich. Ich hlavnou činnosťou je sociálna interakcia rôznych skupín, hlavne nepočujúcich s počujúcimi. Pri takýchto verejných stretnutiach sa na obidvoch stranách strácajú komunikačné a sociálne bariéry. Zároveň sa rozširuje povedomie o sluchovo postihnutých a ich potrebách.

 

Gabriela Mišurová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenníky otvárajú kurz posunkového jazyka pre deti a rodičov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems