Včiel u nás ubúda. Ako tomu predísť?

| Zaujímavosti | 8. 2. 2019

K faktorom zodpovedným za zhoršenie „včelej situácie“ na Slovensku patrí moderné poľnohospodárstvo, zmena klímy, extrémne výkyvy počasia, choroby, parazity a menej potravy pre včely. O tom, ako môže každý z nás prispieť k ochrane tohto vzácneho hmyzu, porozpráva včelár Igor Štvarták so záhradnou a krajinnou architektkou Lenkou Kolníkovou na prednáške v Tabačke.

„Včela je sama o sebe výnimočná. Počas vývoja druhov na našej planéte sa zmenila v minimálne možnej miere, čo nasvedčuje tomu, že je asi ,dokonalý‘ tvor. V prírode nemá náhradu a ak každý rok neopelí planétu, ľudia budú mať o dve tretiny chudobnejší ,stôl‘. Celá príroda a všetko v nej je prepojené. Keď vypadnú včely, začne sa to kaziť,“ konštatuje Igor Štvarták, ktorý sa včelárstvu venuje šesť rokov.

Foto: Marcela Timcsáková

Samozrejmosť
Obrovskou chybou je, že včely berieme ako samozrejmosť. „A nielen ich, ale aj to, že v obchode kúpime chlieb, jablká… Akosi zabúdame, že potraviny sa musia niekde vypestovať, často s použitím veľkého množstva pesticídov a iných chemických prípravkov. Včely sa snažia žiť v našom svete, no niekedy je pre ne naše prostredie neúnosné, a tak umierajú,“ upozorňuje Štvarták. Zdôrazňuje, že včely je potrebné vnímať ako jeden organizmus – bytosť. Príčinu úbytku včiel na Slovensku vidí o i. aj vo vysokom  priemernom veku včelárov. „Častokrát včelária, kým sa ,udržia na nohách‘. Žiaľ, vo veľkej väčšine ich nemá kto nahradiť. Aj keď sa mladí ľudia rozhodnú chovať včely, mnohokrát nemajú potrebné znalosti. Prvé sklamania ich odradia, a preto včelárstvo napreduje veľmi pomaly.“

Ako včelám pomôcť?

„Ak im človek chce pomáhať ,vo veľkom‘, mal by sa stať včelárom. Taktiež by sme si mali kupovať med od našich včelárov. Podporíme osobu, ktorá sa o tento hmyz priamo stará. Na dedine alebo v meste sa dajú pestovať včelomilné rastliny v predzáhradkách alebo na slnečných balkónoch (šalvia lekárska, agastache, rozchodník nádherný, materina dúška). Predstavte si sídlisko, kde by na každom balkóne kvitli kvety. Bola by to vertikálna lúka. Vynikajúce prostredie pre včely, ale aj pre ľudí,“ odporúča Štvarták.

Jeho ďalšie rady si môžete vypočuť 20. februára o 18:00 v Tabačke Kulturfabrik (v priestoroch Fabricafe). Spoločne s Lenkou Kolníkovou porozpráva o aktuálnych „včelích“ témach aj o tom, ako môžeme tomuto šikovnému hmyzu priamo či nepriamo pomôcť. Vstupné je 3 €.

 

Igor Štvarták spolupracuje na rôznych projektoch, zameraných na záchranu včiel na Slovensku, napríklad Včela z východu (facebook.com/vcelazvychodu) či Adoptuj úľ.

Igor Štvarták. Foto: Katarína Džačovská

 Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Včiel u nás ubúda. Ako tomu predísť?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems