Tomášovský výhľad: Skalná galéria, ktorá inšpirovala aj zahraničných filmárov

| Cestovanie | 8. 2. 2019

Nie nadarmo sa na Spiši hovorí, že kto nebol na Tomášovskom výhľade, akoby ani nebol v Slovenskom raji. V súčasnosti patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie tohto národného parku a zároveň ponúka skvelé možnosti pre lezcov, ktorí majú radi adrenalín. Urobiť si však dobrú fotku na skale bez prítomnosti cudzích turistov je takmer nemožné, pretože neustále priťahuje húfy výletníkov.

Skalná galéria, ktorá je vysoká vyše 200 metrov, ponúka rozprávkové výhľady do širokého okolia. V priaznivom počasí uvidíte nielen dolinu Bieleho potoka, Prielom Hornádu či Čertovu sihoť, ale v diaľke sa črtajú aj mohutné Vysoké Tatry. Na kopci oproti upúta pozornosť dobre viditeľný vchod do inak turisticky neprístupnej jaskyne Čertova diera, ktorá má dĺžku 46 metrov a človek ju obýval už v dobe kamennej. Pod skalnou terasou v tesnej blízkosti turistického chodníka môžete nahliadnuť aj do jaskyne Michalova džura.

Výhľad ako z filmu

Pohľad na okolitú panorámu z Tomášovského výhľadu upútal tvorcov filmov a seriálov nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia. Vidieť ste ho mohli v legendárnom filme Dračie srdce aj v známej scéne z filmu Eragon, keď dračica Zafira zletela zo skalnej galérie. Zastavil sa tam aj turecký televízny štáb a dokonca na tom mieste pred pár rokmi natáčali aj scény do historického seriálu o Marcovi Polovi, legendárnom benátskom moreplavcovi. V minulom roku sa na chvíľu usídlil v Slovenskom raji aj Juraj Jakubisko so štábom Perinbaby 2, takže tento skalný unikát uvidíme onedlho opäť na filmových plátnach.

Vyhľadávaná lezecká oblasť

História lezenia na Tomášovskom výhľade siaha do čias pred prvou svetovou vojnou. Prvý zaznamenaný výstup je však až z roku 1938, keď ho zdolala trojica lezcov (A. Brnčal, A. Huba a E. Leschinský). Skalná stena je v hornej časti dlhá približne 35 metrov. Väčšinu svojej výšky je kolmá, hore však prechádza až do previsov. V súčasnosti je to jedna z najvyhľadávanejších lezeckých oblastí na Slovensku. Skalolezenie je tam povolené celoročne a dodnes sa tu prevádza výcvik či preteky. V lezeckých mapách je zaznamenaných vyše 100 ciest od najnižších až po najvyššie obtiažnosti.

Turistický prístup

Slovenský raj je popretkávaný turistickými značkami, a teda možností, ako sa dostať na Tomášovský výhľad, je mnoho. Najčastejšie vyhľadávaná trasa vedie zo strediska Čingov po žltej značke (cca 3/4 hodiny). Na jednoduchú a rýchlu cestu sa môžete vybrať aj z blízkej obce Spišské Tomášovce po zelenej značke, ktorá vám zaberie približne rovnaký čas. Tieto túry sú nenáročné, vhodné aj pre rodiny s deťmi či seniorov. Ak máte chuť na náročnejší výlet, môžete z Tomášovského výhľadu pokračovať k ústiu Bieleho potoka a odtiaľ sa vybrať do najdivokejšej rokliny v Slovenskom raji. Sokolia dolina je charakteristická vysokým prevýšením na krátkom úseku a zároveň zdoláte aj najvyšší závojový vodopád v tomto národnom parku.

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky
Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tomášovský výhľad: Skalná galéria, ktorá inšpirovala aj zahraničných filmárov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems