Strieborný poklad v Levočskom dome

| Kultúra | 8. 2. 2019

Koncom minulého roka archeológovia objavili unikátny nález v priestoroch Levočského domu. Všetko sa začalo rozširovaním pivnice v jeho prednej časti.

Archeológovia našli v podzemí stovky strieborných mincí z 15. až 17. storočia. Taktiež objavili starú keramiku a hlinené žetóny s kostenou hracou kockou, čo svedčí, že hostinec bol aj miestom hazardných hier. Zaujímavým nálezom je kolekcia hlinených fajok zo 17. až 18. storočia, niekoľko desiatok šperkov, prsteňov a retiazok, predmety zo skla, medi, olova, železa i kosti, ale aj fragment krúžkovej zbroje. Pri výskume objavili aj murované základy domu z obdobia 13. až 14. storočia a prevét, ľudovo nazývaný aj žumpa, ktorý odborníci odhadujú na 13., resp. začiatok 14. storočia. Na jeho dne sa nachádzalo približne 100 keramických nádob vo veľmi zachovalom stave. Dokumentujú vývoj stolovej keramiky v Košiciach od 14. do 18. storočia.

Verejnosť asi najviac zaujal spomínaný strieborný poklad, a tak si ho priblížime. Ide o súbor vyše 580 mincí v hodnote desiatok tisíc eur. Ich počet môže stále narastať, keďže hrudu mincí, uloženú v textilnom mešci, stále skúmajú. Razby na strieborných platidlách majú zastúpenie až pätnástich panovníkov strednej Európy. Prevažujú mince Žigmunda III. Vasu z Poľska, Mateja II. a protikráľa Gabriela Bethlena. Okrem nich našli ďalších 120 mincí z obdobia 17. až 18. storočia s vyobrazeniami Leopolda I., Jána II. Casimíra a jednu tureckú mincu.

Nájdený strieborný poklad môže súvisieť aj s úspešnou výhrou v hazardných hrách počas veľkolepej svadby sedmohradského kniežaťa Gabriela Bethlena s Katarínou Brandenburskou, ktorá bola 2. marca 1626 v Levočskom dome. Zúčastnili sa na nej viacerí európski panovníci a bližšie sme o nej písali v predchádzajúcom čísle.

Spolumajiteľ pivovaru Hostine Peter Škripko by bol rád, keby sa košický strieborný poklad a ďalšie nálezy sprístupnili verejnosti priamo v budove hostinca. „Sme v rokovaní s Východoslovenským múzeom, ktoré bude majiteľom celého nálezu. Je naklonené myšlienke, aby sa v pivnici vytvorila stála expozícia, kde by sa prezentovala keramika i poklad,” uviedol Škripko. Veríme, že sa túto expozíciu podarí čoskoro zrealizovať.

Peter Anna a Dana Kušnírová, HistoricKE
Zdroj foto: Peter Škripko


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Strieborný poklad v Levočskom dome

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems