Samozrejmosť

| Editoriál | 8. 2. 2019

V dnešnej dobe považujeme všetko za samozrejmé. Čo nemáme – kúpime, vážne sa s niekým pohádame – nahradíme ho iným… Ráno v práci zapneme počítač, pijeme kávu, pozdravíme šéfa, poklebetíme s kolegyňou…  Každý deň rovnaká postupnosť, rovnaká samozrejmosť. Ako také „mašinky“.

Osobne za samozrejmé nepovažujem nič, keďže všetko a všetci sa istým spôsobom menia. A keďže najväčšia istota v živote je zmena, tak som bola zvedavá, ako to vníma moje okolie. Podľa Kitty  je samozrejmé poďakovať, pozdraviť pri príchode do miestnosti či pekne osloviť klienta v e-maili. Mirka uviedla filozofickú odpoveď. Vraj je to niečo, nad čím sa nezamýšľame a „berieme“ to automaticky, ale až keď „to“ zrazu nemáme, uvedomíme si „jeho“ hodnotu. Dodala, že pre ňu je samozrejmosťou mamkina láska – vraj ju musí ľúbiť, keď už je jej dcéra :D a samozrejmosť si taktiež spája s prirodzenou dobrotou človeka, ktorý dokáže robiť svet krajším miestom. Už len tým, že pomôže babke prejsť cez cestu či jej uvoľní miesto v autobuse.

Erika vníma ako samozrejmosť to, že pri víkendovom návrate domov ju čaká pochopenie, pohoda, dobré slovo a aj jedlo :D. Najviac ma však zaujala jej ďalšia myšlienka: „Samozrejmosť je úsilie konať všetko s dobrým úmyslom. Aj keď dôsledky našich činov nie sú vždy len pozitívne, úmysel musí byť dobrý.“

Jednoduché a zároveň silné slová. A akási výčitka dnešnej dobe? Prečo za samozrejmé považujeme to, že „ľudia sú už raz takí“ a medziľudské vzťahy musia byť plné výčitiek, nenávisti, intríg, ohovárania…Prečo sa neusilujeme vysvetliť si príčinu konfliktov, vypočuť názor protistrany a priznať chybu? Je ľahšie byť negatívnym samozrejmcom?

Z melanchólie ma vytrhla odpoveď ďalšej niekoľkoročnej vynikajúcej priateľky Kristíny, ktorá mi napísala: „Asi som naivná, ale za samozrejmosť považujem, že sú ľudia k sebe dobrí.“

Sme zachránení?!

Eva Barnišinová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Samozrejmosť

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems