Pred Dobšinským bol Reuss

| Stĺpček | 6. 2. 2019

Aj keď už prvé týždne nového roka máme za sebou, dovoľte mi vysloviť želanie, aby bol  láskavou poéziou, ktorá bude dlho znieť v srdci tých, ktorí sa jej budú pozorne dotýkať. Nech je ako rozprávka, kde sa všetko zlé na dobré obráti. Nuž a nakoniec nech dodáva odvahu prežiť svoj vlastný dobrodružný román s množstvom úsmevných kapitol.

Začiatky všetkých rokov sú už tradične upísané motivačným literatúram. Azda by sa patrilo ponúknuť niečo z tohto žánru, no zaiste už každý vlastní nejaké to eso v rukáve a pozná povestných „desať krokov“ ku domnelému šťastiu, úspechu a dokonalému výzoru. Známe klišé „papier znesie všetko“ nech je bodkou k jemnej irónii. Pozývam preto aspoň na chvíľu odbočiť z cesty moderných trendov a vstúpiť do histórie rozprávok, ktoré ukrývajú overené a naozaj fungujúce pravdy i hodnoty. A nebudeme hovoriť o Dobšinskom, ale o jeho zabudnutom predchodcovi Samuelovi Reussovi.

Prapočiatok nápadu zapisovania rozprávok nachádzame na revúckej fare v roku 1840.  Samuel Reuss zaznamenáva do malého zošita po slovensky tri rozprávky a v kultivovanej nemčine píše ich interpretáciu s úvahami, čo vypovedajú o Slovákoch. „Zahŕňajú vysokú čistú morálku, od ktorej by ani najsurovejší človek nikdy neupustil, a sú úplne vhodné na to, aby nás povzbudzovali k odvahe, múdrosti a bezúhonnému spôsobu človeka,“ čítame v jeho zošite. Neskôr v Reussovej práci pokračujú synovia, ktorých cez prázdniny v roku 1842 navštívi Pavol Dobšinský. Všetci boli presvedčení o kultúrnej hodnote ľudových textov, považujúc ich za vzácnu nehmotnú pamiatku.

Súčasná publikácia predkladá jedenásť Reussových rozprávok v podobe, v akej ešte neboli publikované. Sú v mnohých detailoch odlišné od Dobšinského textov, niektoré z nich poznáme pod iným názvom a v upravených podobách. Obrovským kultúrnym prínosom sú predovšetkým Reussove poznámky k zozbieraným rozprávkam. Precizujú ich historický význam, pričom odrážajú myslenie danej doby. Pôžitok z čítania tohto skvostu umocňujú ilustrácie Dávida Ursinyho.

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pred Dobšinským bol Reuss

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems