Pozývame vás na nultý ročník Festivalu amatérskych divadiel

| K13 a VÝMENNÍKY | 7. 2. 2019

Osem žánrovo odlišných hier, neprofesionálne divadelné súbory z Košíc, Jakloviec a Nitry aj odborná diskusia – taký je program Festivalu amatérskych divadiel. Uskutoční sa v budove Alfa v Kulturparku od 15. do 17. februára.

 Festival dáva priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať talent a nadanie. Vďaka pestrej palete žánrov ponúka možnosť vzájomnej inšpirácie a objektívnej kritiky. Jeho súčasťou bude odborná diskusia o hrách a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe. Pozvanie na otvorený dialóg a konzultácie prijali dvaja nezávislí hodnotitelia – herec bábkového divadla Žilina Ján Homolka a dramaturgička Miriam Kičiňová. Diskutovať budú 15 minút po každom predstavení. Pozvaní sú nielen herci, ale aj  diváci. „Hlavnú líniu tvorí osem predstavení počas troch dní v budove Alfa v Kulturparku. Keďže ide o nultý ročník, priestor sme dali neprofesionálnym divadlám skúšajúcim vo Výmenníku Brigádnická a Výmenníku Važecká. Zostavu doplní divadelný súbor z Jakloviec, sociálne divadlo Hopi Hope a hosťujúce divadlo Slúchadlo z Nitry, kde festival vznikol,“ vysvetľuje Gabriela Mišurová, jedna z organizátorov.

Theatro BOCO vystúpi so svojou prvotinou Figuranti!. Foto: Tibor Czitó

Prvý deň

Nultý ročník košického Festivalu amatérskych divadiel otvorí Teatro Sapiens hrou Denník Anny Frankovej 15. februára o 16:00. Študenti 3. ročníka hudobno-dramatického odboru Konzervatória Timonova 2 pod vedením režiséra Petra Cibuľu odohrajú inscenáciu o živote 13-ročného dievčaťa, ktoré sa ukrývalo v dome počas druhej svetovej vojny. O 19:00 vystúpi Theatro BOCO so svojou prvotinou Figuranti! Dej hry, postavený na humore a satire, odkryje charakter spoločnosti aj to, čo všetko sme pre ňu ochotní obetovať.

Komédie vs tragédie

Počas druhého festivalového dňa 16. februára sa predstavia tri divadlá. O 13:00 zabudneme na stereotypy a zasmejeme sa na slede vtipných situácií v hre Gŕofky od Divadla nad vecou. Dej sa zamotá príchodom grófky, jej syna, nevesty a striptérok, a po chvíli nikto nebude vedieť,  kto je pravou grófkou a kto luxusnou striptérkou. O 16:00 nahliadneme do duší troch žien, ktoré zradila vlastná ženskosť. Tragikomická inscenácia od Divadla P.A. s názvom Uterus je plná absurdnosti, krutosti, irónie a zakladá sa na reálnych udalostiach. Deň ukončí o 19:00 hra Deti zo stanice ZOO od DS Slúchadlo z Nitry. „S inscenáciou sme zvíťazili na krajskej prehliadke Nitrianskeho kraja s názvom Na Scénu 2018, na celoštátnej prehliadke Fedim 2018 v kategórii divadlá mladých a získali odporúčanie na český festival z našej vrcholovej slovenskej prehliadky Scénická žatva 2018,“ prezradila Silvia Bartáková z Krajského osvetového strediska v Nitre. Doplníme, že DS Slúchadlo sa skladá z mladých nadšencov, ktorí študujú a pracujú aj mimo Nitry. Poetika súboru sa stále viac posúva k alternatíve, k absurdnému zobrazovaniu sveta a príbehov v ňom.

Košické otvorené divadlo zahrá hru Zatiaľ bez vhodného názvu. Foto: Tibor Czitó

Záver spestrí steampunkový muzikál

V posledný deň, 17. februára, vystúpi Divadelný súbor J. G. Tajovského. Jeho tradícia siaha do roku 1921 a dodnes ochotníci naštudovali 118 hier. Na festivale sa predstavia o 13:00 s tragikomédiou Predposledný súd. Rozpráva o dvoch ženách, ktoré sa stretnú pri hrobe muža. Všetko vrcholí v momente, keď nečakane vstane z mŕtvych a vzniknutý trojuholník rieši vinu, hriech a odpustenie. O 16:00 zahrá Košické otvorené divadlo hru Zatiaľ bez vhodného názvu, inšpirovanú drámou od Williama Mastrosimoneho. Oscarová herečka a hollywoodsky režisér sa stanú obeťami útoku dvoch dievčat, ktoré chcú zažiť niečo neobyčajné – tak, ako sú na to zvyknuté vo filmoch. Napínavé predstavenie je plné „tarantinovského” cynizmu a čierneho humoru a rozuzlenie vám vyrazí dych. Čerešničkou festivalu je steampunkový muzikál sociálneho divadla Hopi Hope a jeho hra Emilyna ruža. Príbeh, plný lásky, pary a naparených gentlemanov, sa odohráva v alternatívnej histórii Habsburskej monarchie dnešných dní. Pozrieť si ho môžete o 19:00.

Všetky predstavenia sa odohrajú v budove Alfa, v Kasárňach/Kulturparku. Vstupné sú 2 €/jedno predstavenie, 5 €/celý deň alebo 10 €/celý festival, teda 3 dni. Vstupenky je možné kúpiť online alebo v Informačnom centre Delta na Kukučínovej 2. Viac info nájdete na www.vymenniky.sk alebo na facebookovej udalosti Festival amatérskych divadiel Košice. Festival podporil Fond na podporu umenia.

Gabriela Mišurová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pozývame vás na nultý ročník Festivalu amatérskych divadiel

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems