Pomocou elektriny vytvára originálne drevené svietniky a misky

| Umenie | 8. 2. 2019

Pred dvomi rokmi objavil na internete video, ako Američania vyrábajú krásne vzorované misky – pomocou elektrického prúdu. Mário Bačík z Prenčova sa to rozhodol taktiež skúsiť. Výsledkom sú jedinečné drevené úžitkové predmety.

 Ako prvé vyrobil Mário svietniky pre sesternice k narodeninám. „Po pozretí videa na internete som chcel vyskúšať, ako funguje vypaľovanie elektrinou do dreva. Či sa aj mne podaria originálne vzory,“ spomína študent Technickej univerzity vo Zvolene.

Z obyčajného originálne

Mário považuje každý kus dreva za jedinečný materiál s rôznou kresbou. „Elektrický prúd ešte zvýši jeho hodnotu. Každý vypálený vzor je osobitý a nikdy sa nebude opakovať. Preto som sa rozhodol pre takúto netradičnú formu výroby – urobiť aj z obyčajného kusu dreva originálny predmet,“ priznáva.

Tajný „recept“

Vyrobiť jednu misku či svietnik trvá dvadsaťtriročnému študentovi v priemere hodinu. „Niekedy aj tri. Záleží od veľkosti daného predmetu, ale aj od mojej chuti pracovať,“ hovorí s úsmevom. Svoj „vypaľovací recept“ nechcel prezradiť. „Poviem len, že je potrebný istý roztok a dostatočne silný elektrický prúd.“

Máriove misky či svietniky nájdete na rôznych slovenských jarmokoch, môžete si ich zakúpiť aj priamo v jeho dielni v Prenčove (okres Banská Štiavnica).

 Redakcia
Foto: súkromný archív


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pomocou elektriny vytvára originálne drevené svietniky a misky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems