Nefotiť, nerozoberať politiku a mať so sebou veľa mincí

| Cestovanie | 25. 2. 2019

Severná Kórea patrí k netypickým, ale o to zaujímavejším turistickým destináciám. Cestovateľ Roman Harák odporúča vopred sa pripraviť na veľké množstvo obmedzení, napríklad nefotiť, čo si režim nepraje, či nerozoberať politiku s miestnymi. Nielen o pravidlách, tradíciách a cestovateľských tipoch porozpráva 12. marca v Kine Úsmev.

 

Roman Harák bol v Severnej Kórei dvakrát – ako člen turistickej skupiny aj sprievod šéfa humanitárnej organizácie. Na krajinu, v ktorej vládne tvrdá ruka komunizmu, spomína nasledovne: „Ľudia sú často nútení venovať sa aj absurdným činnostiam, len aby bola stopercentná zamestnanosť. Najväčším problémom je, podľa mňa, absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Hlavne na vidieku, kde ľudia majú k dispozícii jeden televízny kanál a jedny noviny, plné dezinformácií a propagandy. Internet a nezávislé spravodajstvo tam absentuje a ľudia majú veľmi skreslené názory na svet. Prekvapila ma absolútna čistota, v meste sa stále zametá, čistia sa obrubníky, ručne sa trhá tráva. Do tohto procesu sú zapojené už malé deti – videli sme, ako počas septembra, keď padá lístie, zametajú diaľnicu. Počas ďalších dní robili to isté – namiesto toho, aby boli v škole.“ Roman priznáva, že po príchode do Severnej Kórei sa musel pripraviť na množstvo obmedzení, ako nerozoberanie politiky s miestnymi obyvateľmi, nefotiť to, čo si režim nepraje, či nemať objektív fotoaparátu nad 300 mm.

 

Cestovateľské tipy
Na otázku, čo sa v Severnej Kórei oplatí vidieť, vymenováva Roman najneprechodenejšiu hranicu na svete medzi oboma Kóreami a demilitarizovanú zónu, kde môžete urobiť zopár krokov aj na územie Južnej Kórei. Odporúča aj návštevu Mount Paektu, najvyššieho vrchu krajiny, a hlavného mesta Pchjongjang. „Do istej miery je to výlet do minulosti – električky a autobusy z čias Československa alebo NDR sú v kontraste s najnovšími Hummermi a Mercedesmi miestnej elity. Určite treba zažiť fascinujúcu spartakiádu, počas ktorej v priebehu jedného večera vystúpi až 100 000 cvičencov.“ Výhodou pre väčšinu európskych turistov je, že Severná Kórea akceptuje euro. Roman radí vziať si so sebou veľa mincí a bankoviek nižších nominálnych hodnôt. Ak si budete chcieť kúpiť na odľahlom mieste minerálku s dvadsaťeurovkou v rukách, miestni vám povedia, že nemajú vydať drobné. „Je nutné dať si pozor aj na časopisy alebo knihy, ktoré si so sebou prinesiete. Miestne úrady ich môžu považovať za západnú propagandu a narobiť vám problémy.“

 

Pozor na správanie

Pri severokórejských potulkách odporúča cestovateľ rešpektovať miestne zvyklosti. Bez ohľadu na ich absurditu či bizarnosť. Pretože sa môže stať, že si na vás sprievodcovia ,zasadnú‘ a zmažú vám fotografie, resp. nedovolia fotiť. V horšom prípade môže hroziť väzenie či vyhostenie. A to aj pre, z nášho pohľadu, banality.

 

Autentickú Severnú Kóreu predstaví Roman Harák 12. marca o 20:00 v Kine Úsmev. Vstupenky zakúpite v pokladnici kina alebo online na kinousmev.sk.

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nefotiť, nerozoberať politiku a mať so sebou veľa mincí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems