Ňe jeden, ňe dva, ani ňe tri…, aľe 55

| Kultúra | 8. 2. 2019

Košický folklórny súbor Železiar oslavuje 55 rokov vzniku. Vychoval niekoľko generácií hudobníkov, tanečníkov i spevákov a krásu slovenského ľudového umenia prezentoval na domácich i zahraničných javiskách. „Narodeniny“ oslávi 24. februára počas slávnostného programu v Štátnom divadle v Košiciach.

 „Naša snaha neustále smerovala k tomu, aby Železiar prinášal bohatstvo našej ľudovej kultúry v takých formách, ktoré súčasníkom lahodia a budujú hrdosť na dedičstvo predkov,“ hodnotí 55-ročné fungovanie súboru umelecký vedúci Vladimír Urban.

Päťdesiatjeden umelcov

Na slávnostnom narodeninovom programe s názvom Ňe jeden, ňe dva, ani ňe tri v ŠDKE vystúpi šesť hudobníkov, osem speváčok, pätnásť tanečníkov a dvadsaťdva tanečníc. „Pracujeme na ňom od novembra minulého roka a prezradím, že bude sviatočný a nezvyčajný. Päťdesiatpäť rokov je významné jubileum, ktoré hovorí o tom, že súbor nepretržite pokračuje v dobrom snažení,“ hovorí Urban. Dodáva, že aj keď Železiar reprezentuje východoslovenskú ľudovú kultúru Abova, Spiša, Zemplína a Šariša, tentokrát sa „pozrie“ aj na Kysuce a na Považie. „Svet sa globalizuje míľovými krokmi. Pôvodné kultúry zanikajú. Budúcim generáciám chceme priblížiť, že Slováci boli vždy národom s hodnotami. Je dôležité, aby sme na nich pevne stáli aj naďalej. Železiar sa o to usiluje tak, že hudbu, spev a tanec dostáva na javisko,“ vysvetľuje Urban.

Hudobno-tanečný železiarsky koncert sa uskutoční 24. februára o 14:30 a 17:00 v Historickej budove ŠDKE. Súčasťou programu bude aj krátke vystúpenie ľudovej hudby zo Štiavnickej doliny. Cena lístkov sa pohybuje od 8 do 12 eur a zakúpite ich v divadelnej pokladni. Bližšie info nájdete na www.zeleziar.sk.

 

Súčasťou osláv 55. výročia vzniku FS Železiar je okrem vystúpenia aj výstava fotografií s názvom Tanec bez pohybu. Uskutoční sa od 14. februára do 14. marca v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej 5. Jej autom je Peter Meľuch. „Chcel som ľuďom priblížiť zaujímavé momentky z vystúpení, zákulisia aj tréningov FS Železiar. Zameral som sa aj na portrétne zachytenie členov súboru.“ Najstaršie snímky pochádzajú z roku 2014. Názov výstavy vystihuje „zmrazený“ moment pri tanci. „Železiar som začal fotografovať pred desiatimi rokmi. Folklór a kroje sa dajú snímať aj v ateliéroch, prípadne urobiť aranžované fotografie v iných priestoroch. Ale mne v nich chýba emócia, ktorá vyžaruje z tanečníkov pri tanci. Keď vidím, ako ho prežívajú,“ dodal Meľuch.

Eva Barnišinová
Foto: Peter Meľuch


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ňe jeden, ňe dva, ani ňe tri…, aľe 55

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems