Najobľúbenejšia lienka

| Editoriál | 22. 2. 2019

Ako dieťa som zbožňovala hrať sa s malou plyšovou lienkou. Pomenovala som ju Lienkáč.  Dostala som ju od uja, ktorý žije v Amerike, a dodnes si pamätám  na rozbaľovanie balíka už cestou z pošty domov. Kúsky škatule lietali po celom aute. Neviem, prečo ma vtedy z asi tridsiatich hračiek zaujala práve táto, no v ranom detstve bola verným strážcom môjho spánku a nerozlučným priateľom.

Samozrejme, že časom plyšáky, bábiky i kočíky putovali na povalu. A tam roky v tichosti čakali – aj s Lienkáčom. Pri nedávnom prerábaní domu som zavítala na pôjd a na veľké prekvapenie som objavila krabicu s mojím detstvom. Bábiky s vyčesanými vláskami a niekoľkými desiatkami sponiek, fialového kocúra s domaľovanou kravatou  – a plyšovú červeno-čiernu lienku.

Úsmev na mojej tvári nemohol byť väčší, keď som po mnohých rokoch opäť držala v rukách môjho Lienkáča, ktorý sa so mnou ukrýval pod perinou pred bleskami, čítal Popolušku, pozeral Toma a Jerryho, učil sa písať prvé čiary…

Zrazu som mala znova päť rokov, svet bol „čistý“ a ja som sa naháňala po dvore so súrodencami. Na chvíľočku som v srdci pocítila nádherný pokoj a radosť. Vzápätí nastalo nepríjemné precitnutie a ja som stála na povale s plyšovou lienkou v ruke a opäť sa vracala do reality s problémami, povinnosťami, starosťami, obavami, termínmi…

Tak som dospela k jednoduchému záveru. Prečo nevrátiť Lienkáča späť do môjho života? Prečo by mi nemohol každý deň na poličke pripomenúť nádherné časy, keď som sa vedela  tešiť z čokolády, rozdeliť sa s cukríkmi či s otvorenými ústami hľadieť na spln Mesiaca?

Lienkáč sa teda vrátil do mojej každodennej reality, aby som nikdy nezabudla na to večné dieťa v sebe. Keď chceme byť dospelí, musíme byť aj deťmi. Zabudnúť na detstvo by znamenalo zabudnúť na svoje JA.

Máte aj vy svojho Lienkáča?

 

Eva Barnišinová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najobľúbenejšia lienka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems