Mikroskopické obrazy sĺz, ktoré pripomínajú obilie i listy

| Zaujímavosti | 1. 2. 2019

Plačeme pri rôznych emóciách, situáciách, v zdraví aj v chorobe. Vtedy naše fyzické a duševné rozpoloženie neodzrkadľuje iba výraz tváre, ale i slzy. Každá je svojím spôsobom jedinečná. Ak neveríte, odporúčame výstavu v Kulturparku.

 Na 27 farebných obrazoch slznej tekutiny môžete vidieť, ako vyzerajú slzy 27 ľudí – zdravých i chorých, trpiacich na cukrovku či suché oko. Pod atómovým silovým mikroskopom pripomínajú vetvičky, listy, pierka či obilie, a tak vytvárajú zaujímavé dizajnové umelecké diela. „Ľudská slza pozostáva z približne 99 % vody, 1 % soli a 0,1% iných látok ako glukóza, proteíny… Naším zámerom bolo poukázať na čistotu slznej tekutiny. Jej zloženie je rovnaké ako krv, akurát v nej nie je prítomné červené farbivo hemoglobín. Slza je netradičný biologický materiál. Keď som sa na ňu po prvýkrát pozrela pod mikroskopom, povedala som si – Ako je to možné? Už predtým sme skúmali iné biologické tekutiny a nepozorovali sme takú jedinečnosť a krásu. Slzná tekutina je typická pre človeka, existuje málo zvierat, ktoré plačú,“ povedala autorka výstavy, docentka Vladimíra Tomečková z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ v Košiciach.

Slzná tekutina pacienta s diabetes mellitus II. typu, liečeného antidiabetikami (101).

Pravidelná štruktúra

Zaujímalo nás, v čom sa odlišujú slzy zdravého a chorého človeka. „V prípade zdravého jedinca sú na ich povrchu prítomné jednoduché, pravidelné a separované štruktúry. V prípade pacientov s rôznymi ochoreniami vznikajú vyššie a kompilovanejšie kryštalizované štruktúry s originálnym až dizajnovým zobrazením, pripomínajúcim napríklad srdiečka,“ vysvetlila Tomečková. Dodala, že spolu s kolegami a pracovníkmi z externých inštitúcií majú pred sebou mnoho výziev. „Zatiaľ sme, napríklad, neanalyzovali ľudskú slzu šťastia. Je ťažké nájsť človeka, ktorý plače od úprimného šťastia.“

Netradičné mikroskopické snímky slznej tekutiny nájdete na výstave Ľudská slza ako umenie v Kulturparku, v budove Bravo, do 17. februára.

Slzná tekutina zdravého jedinca (186).

Výstava je pilotným vedecko-umeleckým projektom UPJŠ v Košiciach a približuje výsledky dlhoročného výskumu slznej tekutiny pracovníkov Ústavu lekárskej a klinickej biochémie LF UPJŠ v Košiciach, Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ v Košiciach a Ústavu Experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied. Očná lekárka MUDr. Gabriela Glinská, externá doktorandka Tomečkovej, zabezpečila výber pacientov a odber slznej tekutiny.

Slzná tekutina pacienta s vitreoretinálnou trakciou (104).

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mikroskopické obrazy sĺz, ktoré pripomínajú obilie i listy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems