Lola Matzner – L.

| Zaujímavosti | 25. 2. 2019

Stĺpček píšem v čase Národného týždňa manželstva. Je mi sympatický, v médiách tvorí protiklad ku všetkým dezinterpretáciám Dňa sv. Valentína a čiastočne ho aj očisťuje od nánosov materializmu. Inšpiroval ma k hľadaniu príbehov dlhoročných zväzkov. Našla som rozprávanie, ktoré sa dotýka ulíc nášho mesta. Príbeh vyše šesťdesiatročného manželského spolužitia, čiastočne opradeného legendami, no pravdivo vpísaného do denníkov. Lolina kniha otvára dvere do súkromia novinára a spisovateľa Sándora Máraiho a jeho manželky Ilony Matzner – Loly. Je výsledkom trpezlivého výskumu súkromných korešpondencií, dokumentov i knižných diel, ktorý uskutočnila autorka publikácie Anna Ötvös.

Traduje sa, že manželky umelcov to nemajú ľahké. Pozícia Múzy je sankciovaná osamelosťou a druhoradé postavenie sa (ne)dá zlomiť iba pôvabom a intelektom. A možno je to tak, ako píše Sándor Márai: „Človek sa do ženy zaľúbi dvakrát: prvýkrát, keď sa s ňou zoznámi, a potom druhýkrát o dvadsaťpäť rokov neskôr, v období, ktoré nasleduje po striebornej svadbe. To, čo je medzitým, je zmätok a z citového hľadiska to nemá význam.“ Zmienky o jeho manželke, označujúc ju jednoducho L., nachádzame v dielach i listoch. Strohosť si ale nezaslúži odsúdenie. „L. má dnes 72 rokov. A je nádherná,“ píše Márai.  

   

Kto však bola Ilona Matzner v skutočnosti? Prečo odmietala nápadníkov až do dňa neoznámenej svadby proti vôli rodičov? S akými pocitmi vstupovala do manželstva a s čím sa musela vyrovnať? Prvá časť Lolinej knihy predstavuje jej rodinné zázemie a život v mladosti, ktoré dopĺňajú vzácne, po prvý raz publikované fotografie. Kniha sa dotýka spoločenského života Košíc, kde sa stretajú osudy rodín Matznerových a Grosschmidových (Sándor Grosschmid, neskôr Márai). Portrét Ilony dokresľujú početné úryvky zo súkromných korešpondencií a spisovateľových diel. Sú ale aj výpoveďou o mladých manželoch, čeliacich predsudkom, insolventnosti, vlastným ideálom i príkoriam zahraničných ciest. Ostáva dúfať, že Lolina kniha uzrie pokračovanie, zrodené zo štúdia jej denníkov v Petőfiho národnom múzeu. Držme Anne Ötvös palce!

 

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Lola Matzner – L.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems