Divadelný február v znamení premiér a návratov

| Pozvánky | 8. 2. 2019

Štátne divadlo Košice uvedie v tomto mesiaci dve premiéry. Ich spoločným znakom budú návraty. Na Malej scéne sa 15. februára vráti „domov“ košický rodák Martin Čičvák ako autor hry Urna na prázdnom javisku. O týždeň neskôr privíta Historická budova po 38 rokoch Otella. Na doskách ho „oživí“ tenorista Michal Lehotský, ktorý v minulosti sedem rokov pôsobil ako sólista Opery ŠDKE.

 Tri herečky a jedna operná speváčka sa stretávajú na prázdnom javisku, aby tu vykonali pohrebný rituál. Dávajú zbohom režisérom, milencom a de facto i tvorcom. „Lúčia sa svojsky a svojrázne. Občas až tragikomicky nepatrične. Pochovávajú aj svoje spomienky a minulosť. Ktovie, možno i budúcnosť. Počas tejto poslednej rozlúčky sa im v mysli vynárajú ich kľúčové postavy, útržky replík z divadelných hier, úvahy o divadle, ale aj o Európe. Popri ich nemožnej snahe dohodnúť sa dochádza ku skomplikovaniu samotného obradu a začína čierna komédia,“ naznačujú tvorcovia základný námet hry Urna na prázdnom javisku. Je úvahou nad divadlom, jeho zmyslom a premenou od antiky až do súčasnosti. Zároveň pohľadom do zákulisia divadla, do zákutí hereckej duše i na ženu – hrdinku a jej osud. Režisérkou predstavenia je Ivana Uhlířová, ktorá navrhla aj scénu a kostýmy. V postavách lúčiacich sa predstavia Dana Košická, Katarína Horňáková a Lívia Michalčík Dujavová.
Premiéra hry sa uskutoční 15. februára o 19:00 na Malej scéne. Prvé reprízy sú naplánované na 16. a 21. február.

Spojenie velikánov

Opera Otello spája dvoch géniov umeleckého sveta – Giuseppe Verdiho a Williama Shakespeara a na javisko ŠDKE sa vráti po necelých 38 rokoch (jediný raz ho košické divadlo uviedlo v roku 1971). Ostro rezané a vykreslené charaktery postáv, gradujúci dej v brilantne prekomponovanej hudobnej forme na pozadí intríg. Príbeh žiarlivého vojenského veliteľa Otella a jeho manželky Desdemony, ktorú uškrtí za domnelú neveru. Za všetko je zodpovedný intrigánsky Jago. Inscenačný tím z Maďarska vedie režisér Viktor Nagy. V postave Otella sa predstavia domáci Titusz Tóbisz a hosťujúci Michal Lehotský, ktorý sa do Košíc ako sólista vracia po dlhšej dobe. Jemnú Desdemonu stvárnia Lucie Kašpárková a Janette Zsigová, postavu Jaga Marek Gurbaľ a Marián Lukáč.
Premiéra Otella je naplánovaná na 22. február, prvé reprízy sú na programe 23. a 27. februára v Historickej budove ŠDKE.

Redakcia
Foto: Ján Štovka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Divadelný február v znamení premiér a návratov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems